Get Adobe Flash player
%AM, %12 %422 %2016 %09:%Lis

Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna (koncert we Wrocławiu)

Written by

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na koncert Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się 19 listopada 2016 roku, o godz. 17.00, w Sali Głównej KGHM Narodowego Forum Muzyki. Szczegółowe informacje o biletach są dostępne na stronie:www.nfm.wroclaw.pl.

 

ZAPROSZENIE NA KONCERT

 

Tworząc koncepcję projektu pragnęliśmy podkreślić artystyczny europejski rodowód naszego miasta. Wrocław, jego historia, współpraca i ścieranie się wpływów różnych narodów, współistnienie różnych religii i różnych wrażliwości to – idąc za Normanem Davisem i jego określeniem Wrocławia  jako europejskiego „mikrokosmosu” – typowe  europejskie miasto. W Europejskiej Studenckiej Orkiestrze Symfonicznej zagrają studenci z trzech narodów, mających chyba najbardziej znaczący wpływ na Wrocław – z Polski, Niemiec i Czech. Spotkają się tu, we Wrocławiu, by przygotować prawdziwie europejski program skonstruowany przez prawdziwego Mistrza Marka Pijarowskiego. Maestro Pijarowski jest dyrygentem uwielbianym przez młodych muzyków. Jego pasja i umiejętności porywają studentów i sprawiają, że wspólne kreacje stają się niezapomniane. 19 listopada, w Sali Głównej KGMH Narodowego Forum Muzyki czeka melomanów prawdziwa uczta: we wspaniałej akustycznie sali koncertowej, prawdopodobnie obecnie jednej z najlepszych na świecie, usłyszeć będzie można duży zespół orkiestrowy złożony z młodych, ambitnych muzyków, których porwie swoją charyzmą Marek Pijarowski. Artyści wykonają „wrocławską” Uwerturę Akademicką, wciąż mało grywany, lecz wybitny „Koncert skrzypcowy” A-dur Mieczysława Karłowicza (solistą będzie zwycięzca przesłuchań konkursowych Jacek Ropski), poemat symfoniczny Richarda Straussa „Don Juan” i wreszcie na wielki finał II Suita „Daphnis i Chloe” Maurice’a Ravela z udziałem Chóru Feichtinum Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Ideą projektu jest spotkanie się studentów z bliskich sobie uczelni, spotkanie we Wrocławiu i wspólnie stworzenie pięknego programu koncertowego, będącego kwintesencją europejskiego dziedzictwa kulturowego. Artyści wykonają ten program trzykrotnie – we Wrocławiu, Katowicach i Dreźnie.

 

dr hab. Magdalena Blum, prof. nadzw.
Kierownik Projektu
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

 

 

Może to nieskromnie zabrzmi, ale Wrocław od lat zasługiwał na powierzenie mu roli Europejskiej Stolicy Kultury. Wiele unikalnych w skali naszego kontynentu  wydarzeń artystycznych przyniosło naszemu miastu podziw i szacunek nie tylko w Europie. Znając bogaty program imprez w ramach ESK należy sądzić, że Wrocław jest i będzie postrzegany jako ośrodek, w którym na polu kultury dzieją się rzeczy będące inspiracją dla uznanych metropolii europejskich takich jak Paryż, Berlin czy Londyn. Jestem dumny, iż możemy swoją cegiełkę do tego tak znaczącego przedsięwzięcia dołożyć. Program, który zaproponowałem nie jest programem skomponowanym przypadkowo. Wybitny kompozytor niemiecki Johannes Brahms został w 1803 roku uhonorowany przez Uniwersytet Wrocławski tytułem doktora honoris causa. W podzięce za to zaszczytne wyróżnienie napisał „Uwerturę akademicką” i zadedykował ją jej uczelni. Nie wyobrażałem sobie, aby właśnie ten utwór nie mógł  rozpocząć naszego koncertu. Zależało mi oczywiście na wprowadzeniu do repertuaru kompozycji polskiej, mniej znanej studentom z Drezna i Pragi a równocześnie  chciałem, aby solistą  koncertu był młody wrocławski instrumentalista, absolwent naszej Uczelni. Te dwa założenia pięknie się łączą w idei wykonania koncertu skrzypcowego Mieczysława Karłowicza, jednego z najpiękniejszych koncertów romantycznych napisanych na ten instrument. Solistą będzie Jacek Ropski, niezwykle uzdolniony wrocławski skrzypek a zarazem pedagog naszej Akademii Muzycznej. Pozostałe dwie kompozycje – poemat symfoniczny „Don Juan” Richarda Straussa oraz 2. suita z baletu „Daphnis i Chloe” Maurycego Ravela – to dzieła niezwykle popularne i efektowne dające możliwość zaprezentowania orkiestrze swoich zaawansowanych możliwości wykonawczych a młodość, entuzjazm  i pasja muzykowania młodych artystów z pewnością spowodują, iż wykonanie tych utworów na długo pozostaną w pamięci melomanów. Dodam, iż w wykonaniu kompozycji M. Ravela weźmie także udział Chór Feichtinum naszej Uczelni.

 

prof. Marek Pijarowski
Kierownik Katedry Dyrygentury
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

 

Wykonawcy:

MAREK PIJAROWSKI – DYRYGENT

JACEK ROPSKI – SKRZYPCE

EUROPEJSKA STUDENCKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

CHÓR FEICHTINUM AKADEMII MUZYCZNEJ 
IM. KAROLA LIPINSKIEGO WE WROCŁAWIU 
KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE: ARTUR WRÓBEL, 
WSPÓŁPRACA: MAGDALENA LIPSKA

Program:

 

JOHANNES BRAHMS – UWERTURA AKADEMICKA OP. 80

MIECZYSŁAW KARŁOWICZ – KONCERT SKRZYPCOWY A-DUR OP. 8

RICHARD STRAUSS – POEMAT SYMFONICZNY DON JUAN OP. 20

MAURICE RAVEL – SUITA SYMFONICZNA DAPHNIS I CHLOE

 

Projekt jest realizowany w ramach 
Programu Muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

 

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.