Get Adobe Flash player
Adam T. Witczak

Adam T. Witczak

%PM, %26 %882 %2012 %20:%Maj

Muzyka dla imperiów

Siedmiocalówka zawierająca dwie zgrabne kompozycje utrzymane w stylistyce nieco lżejszej niż typowe nagrania Wappenbund. Owszem, mamy tu surowy, marszowy rytm, wybijany z impetem na werblach i kotłach i mamy podniosłą melodię, ale utrzymaną w nastroju zaskakująco pozytywnym, można rzec: budującym. I to właściwie tyle - żadnych wokali i przemówień, przemysłowego hałasu najwyżej szczypta.

%PM, %19 %915 %2012 %20:%Maj

Christi Sanguis

militia_dei_sanguisObsesja precyzji i perfekcji pchnęła Jean-Francois Hicktera do komponowania czysto elektronicznej muzyki o niesłychanie repetycyjnej strukturze, której znakiem rozpoznawczym jest zawsze to samo, równe i powolne tempo 88 bpm. To rytm marszów Legii Cudzoziemskiej, symbolizujący spowolniony chód żołnierzy przedzierających się przez rozgrzane słońcem piaski pustyni.

%PM, %16 %850 %2012 %19:%Maj

Historia kolaboracyjnego pisma "Przełom"

derblutharsch_sold21 maja dr Gaweł Strządała (Uniwersytet Opolski) wygłosi we wrocławskim Civitasie wykład "Na przełaj do zjednoczonej Europy", poświęcony losom pisma "Przełom", którego wydawcy kolaborowali z Niemcami pod koniec II Wojny Światowej.

%PM, %10 %943 %2012 %21:%Maj

Nowy pomnik we Wrocławiu

Eichendorff-Isegrimm-Portrait-411 maja we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika poety Josepha Karla von Eichendorffa. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz Uniwersytetu Wrocławskiego, Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz zaproszeni goście.

%PM, %08 %893 %2012 %20:%Maj

Occupatria

cold-fusion-occupatriaWojna i okupacja, codzienna niepewność i strach, ale zapewne także heroizm, poświęcenie dla sprawy, wreszcie - pamięć o przeszłości, być może bolesna - to wszystko znajdziecie na tej płycie. "Occupatria" to kolejne dzieło M. Bachtiaka, odpowiedzialnego za wytwórnię War Office Propaganda / Rage in Eden oraz projekt Cold Fusion. Bachtiak wytrwale podąża ścieżką militarnego industrialu, skrzyżowanego z dark ambientem i neoklasyką.

%PM, %04 %556 %2012 %12:%Maj

Konstytucja i konfederacja

polskaflagaWczoraj, 3 maja, obchodzono w Polsce święto państwowe - rocznicę uchwalenia 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej, znanej powszechnie jako Konstytucja 3 maja. Był to dokument ustalający, regulujący i opisujący podstawy ustrojowe ówczesnej Polski. Ambicją autorów Konstytucji było umocnienie osłabionego państwa, uporządkowanie chaosu panującego w wielu dziedzinach życia publicznego i przekształcenie Polski w dziedziczną monarchię konstytucyjną. Konstytucja znosiła zasadę "liberum veto", pozbawiała praw politycznych szlachtę nie posiadającą dóbr ziemskich, rozszerzała prawa mieszczan, powoływała tzw. Straż Praw, czyli organ władzy wykonawczej złożony z pięciu ministrów. Nad Konstytucją pracowali m.in. Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugon Kołłątaj czy Stanisław Staszic.

%PM, %26 %960 %2012 %22:%Kwi

Secesyjne kasy na Dworcu Głównym

kasyW 2010 roku podczas prac rozbiórkowych na terenie wrocławskiego dworca PKP robotnicy odkryli pozostałości witryn wykonanych w czasie budowy hali kasowej. Witryny, utrzymane w modnej pod koniec XIX wieku stylistyce secesyjnej, zostały pieczołowicie odtworzone w jednej z wrocławskich pracowni stolarskich. Dokonano także renowacji oryginalnych ich części.
%PM, %17 %949 %2012 %21:%Kwi

Naród, ekologia, prawica i lewica

kobylice5Istnieje mocno ugruntowane przekonanie, że obszar walki o ochronę środowiska naturalnego jest nieomal wyłączną domeną lewicy. W szczególności chodzi tu o tzw. Nową Lewicę, a więc tę, która przewartościowała tradycyjny lewicowy paradygmat „prymatu interesu klasy robotniczej” i przesunęła akcent na obronę rozmaitych „grup dyskryminowanych”, takich jak homoseksualiści (ruch LGBT), czarnoskórzy (antyrasizm), zbuntowana młodzież (subkultury typu anarcho-punk), kobiety (feminizm) etc. W tym właśnie obszarze mieści się duża część radykalnych ruchów ekologicznych, takich jak Animal Liberation Front, Greenpeace, czy polski Klub Gaja (abstrahując od wszelkich różnic pomiędzy nimi).

%PM, %02 %829 %2012 %18:%Kwi

Sytuacja Polaków na Litwie

litwa_map2 kwietnia w siedzibie wrocławskiego oddziału stowarzyszenia Civitas Christiana odbyło się interesujące spotkanie poświęcone sytuacji mniejszości polskiej na Litwie. Temat ten co jakiś czas pojawia się w mediach, zazwyczaj w kontekście kolejnych antypolskich działań rządu litewskiego, zmierzających do powolnego wyciszenia "lechickiego żywiołu" w kraju. Kilkanaście dni temu przez ulice Wilna przeszła kilkunastotysięczna manifestacja w obronie polskości, która odbiła się głośnym echem w tamtejszych mediach.

%PM, %29 %776 %2012 %17:%Mar

Różne drogi i kierunki

BibliaGutenbergOsobom, które nie należą do Kościoła, albo które należą, lecz przeżywają chwile zwątpienia czy innego rodzaju trudności wewnętrzne, rzymski katolicyzm może się niekiedy wydawać przesadnie rygorystyczny, przesadnie regulujący rozmaite drobne sprawy, zbyt ingerujący w postępowanie człowieka.

Strona 1 z 4

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.