Get Adobe Flash player
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W całej Polsce odbędą się liczne uroczystości, które będą upamiętniały żołnierzy drugiej konspiracji. Wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej organizuje i współorganizuje wiele wydarzeń związanych z obchodami tego państwowego święta we Wrocławiu i w regionie.
%AM, %23 %417 %2016 %09:%Lut

Księga Paradoksów

Written by
Więcej sacrum czy profanum, czyli czego jeszcze nie wiesz o Księdze Henrykowskiej? Inicjatywa „Areopag na Wyspie” zaprasza na spotkanie z jednym z najważniejszych zabytków, jakie znajdują się na Dolnym Śląsku.
Zapraszamy na 72. Rocznicę "Krwawej Niedzieli", czyli apogeum ludobójczej działalności band UPA (Ukraińskiej Armii Powstańczej) na Wołyniu.Wrocław. Sobota 11 lipca 2015. Civitas Christiana ul. Kuźnicza 11 Program:17:00-19:00 „Wołyń: ludzie, pejzaż, zagłada, groby”. Świadectwa, historia, filmy, dyskusja.- Spotkanie z Iloną Gosiewską (Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen) Prezentacja na temat udziału w akcjach ekshumacyjnych prowadzonych na Wołyniu. Mieszkańcy obu wiosek zostali wymordowani w dniu 30 sierpnia 1943 roku. Sotnie bandytów z UPA zaatakowały obie wsie i wymordowali co najmniej 1038 mieszkańców – mężczyzn, kobiet i dzieci. - Pokaz filmu dokumentalnego pt: „Kresy. Opowieść o zagładzie” oraz spotkanie z reżyserem Marcinem Bradke i jednym z bohaterów filmu Feliksem Trusiewiczem (ur.1921) na Wołyniu, inżynierem, autorem książek o tematyce kresowej„Kresy. Opowieść o zagładzie” to relacje ostatnich żyjących świadków historii urodzonych na dawnych kresach Rzeczypospolitej (Wołyń, Małopolska Wschodnia) i ich opowieść o zagładzie dokonanej w latach 1939 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Bohaterowie materiału byli naocznymi świadkami zbrodni UPA, w wyniku których tracili rodziny i dobytek całego życia. 19:00- 19:30Marsz pamięci.Przemarsz z pod siedziby Civitas Christiana (ul. Kuźnicza 11) pod Pomnik Pamięci Ofiar UPA przy ul. Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego)Prosimy o przyniesienie zniczy, świec, kwiatów.
Premiera fabularyzowanego dokumentu o rtm. Witoldzie Pileckim odbędzie się we wrześniu. Wydarzenie to zbiegnie się z 75 rocznicą wywiezienia Pileckiego do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
"SW - Historia Solidarności Walczącej" to film o najbardziej radykalnej, największej i najlepiej zorganizowanej niepodległościowej organizacji walczącej z komunizmem. Młody reżyser ze Zbuczyna Paweł Przewoźny postanowił stworzyć obraz nietypowy i taki, który zainteresuje dzisiejszych nastolatków. Nie zabraknie nawet efektów specjalnych. Historię wrocławskiego antykomunistycznego podziemia będziemy mogli zobaczyć na ekranach prawdopodobnie w lutym.
%AM, %29 %041 %2014 %00:%Paź

Hołd Ruski - 29 października 1611 roku

Written by
4 lipca 1610 pod Kłu­szy­nem het­man Żółkiew­ski w 7 tysięcy ludzi roz­bił 35 tysięcy ludzi knia­zia Szuj­skiego i jego szwedz­kich przy­ja­ciół. Od Grun­waldu aż do Cudu nad Wisłą było to naj­więk­sze zwy­cię­stwo. Polacy zajęli Moskwę, car został wzięty w nie­wolę i zabrany do Pol­ski. I tu zaczyna się robić cie­ka­wie. 29 paź­dzier­nika 1611 roku w War­sza­wie, het­man Żółkiew­ski odbywa trium­falny marsz. Car oddaje hołd kró­lowi Zyg­mun­towi Wazie i uznaje prawa do rosyj­skiego tronu dla Wła­dy­sława Wazy.
Z piętnem ostatniego więźnia politycznego PRL podjął walkę z kłamstwem historycznym, obłudą otaczającą elity III RP i bezpośrednio z tymi, którzy za to odpowiadali. Zaangażował się bez reszty w wyciągnięcie na światło dzienne sprawy płk. Ryszarda Kuklińskiego. Profesora Józefa Szaniawskiego w drugą rocznicę śmierci wspomina jego syn Filip Frąckowiak.
  W tym roku już po raz piąty  stowarzyszenie  Inicjatywa Historyczna wraz z  Grupą Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau organizują obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu.
  Do prestiżowych europejskich Nagród Pamięci Narodu (Memory of Nations Awards) nominowano dwadzieścia osób, cztery z nich pochodzą z Polski. Nagrody zostaną one wręczone piątce spośród nominowanych w dniu 17 listopada br. podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Pradze.
IPN uruchomił Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, pozwalające uzyskać wiadomości o ofiarach represji niemieckich i sowieckich. Do centrum może zwrócić się każdy, kto chce poznać losy swoich bliskich, poszkodowanych przez obu okupantów.   – W Polsce jest bardzo wiele rodzin, które nie znają losów swoich bliskich, osób represjonowanych w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i okupacją sowiecką. W IPN obserwujemy, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie ustalaniem tych losów, dlatego zdecydowaliśmy się na utworzenie Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej – mówił prezes IPN Łukasz Kamiński, przypominając, że dziś mija 69. rocznica zakończenia II wojny światowej. Głównym zadaniem nowej komórki IPN – jak podkreślił Kamiński – będzie udzielanie kompleksowej informacji, na podstawie archiwów i baz danych, o ofiarach represji nie tylko z lat wojny, ale również po jej zakończeniu. – Warto znać dzieje swoich przodków, historię własnej rodziny, bo warto budować tożsamość nie tylko w tym szerszym, narodowym wymiarze, ale również w wymiarze indywidualnym – zachęcał prezes IPN. Nowe centrum – jak tłumaczył dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Rafał Leśkiewicz – upraszcza dotychczasowe zasady udzielania informacji o ofiarach represji. Wiadomości można uzyskać zwracając się listownie na adres Biura (z dopiskiem "Centrum Udzielania Informacji…
Strona 1 z 8

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.