Get Adobe Flash player
%AM, %04 %041 %2014 %00:%Lip

Władysław Frasyniuk oraz Kornel Morawiecki pośród czworga Polaków nominowanych do Nagród Pamięci Narodu

Written by

 

Do prestiżowych europejskich Nagród Pamięci Narodu (Memory of Nations Awards) nominowano dwadzieścia osób, cztery z nich pochodzą z Polski. Nagrody zostaną one wręczone piątce spośród nominowanych w dniu 17 listopada br. podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Pradze.

 

Polacy, nominowani do Nagród Pamięci Narodu, to: działacz „S”, były więzień polityczny – Władysław Frasyniuk, założyciel Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki, zaangażowana w działania edukacyjne opozycji demokratycznej – Krystyna Starczewska oraz duszpasterz środowisk niezależnych – o. Ludwik Wiśniewski.

 

Do końca października można na stronie internetowej http://www.memoryofnationsawards.eu/ http://www.memoryofnationsawards.eu/" href="http://www.memoryofnationsawards.eu/">www.memoryofnationsawards.eu zamieścić słowa uznania dla każdego z nominowanych oraz podzielić się historią ich życia na portalach społecznościowych. To wsparcie internautów zostanie uwzględnione przez jury złożone z historyków, pisarzy i dokumentalistów podczas dokonywania wyboru pięciu laureatów Memory of Nations Awards. Tak więc nie będzie to klasyczne głosowanie przez Internet.

 

Dwudziestu nominowanych z Czech, Polski, Słowacji, Niemiec i Węgier łączy aktywny sprzeciw wobec władzy totalitarnej, która w Europie Środkowej upadła przed 25 laty.

 

Nagrody Pamięć Narodu są prestiżowym europejskim wyróżnieniem, które od 2010 roku corocznie przyznaje czeska organizacja Post Bellum osobom, które doświadczyły przełomowych momentów ubiegłego wieku. I – jak twierdzą pomysłodawcy – „które w swoim życiu pokazały, że honor, wolność i godność człowieka nie są wyłącznie pustymi słowami”. Powstanie tej nagrody związane jest z osobą nieżyjącego już prezydenta Czech Václava Havla, który powiedział: „Jeżeli chcemy wiedzieć, kim jesteśmy, musimy znać swoją przeszłość i starać się zrozumieć, na jakie wyzwania, prześladowania i pokusy zostali narażeni nasi przodkowie. By docenić Pamięć Narodu.” Tegoroczne nagrody Pamięci Narodu są przyznawane pod patronatem brata Václava Havla, filozofa i naukowca Ivana M. Havla.

 

Szczegóły dotyczące Nagród Pamięci Narodu: http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/centrala/czworo-polakow-nominowanych-do-nagrod-pamieci-narodu

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.