Get Adobe Flash player
%AM, %10 %041 %2015 %00:%Lut

We wrześniu premiera filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Written by

Premiera fabularyzowanego dokumentu o rtm. Witoldzie Pileckim odbędzie się we wrześniu. Wydarzenie to zbiegnie się z 75 rocznicą wywiezienia Pileckiego do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

 

Premiera filmu planowana była początkowo na 27 lutego. Członkowie Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest producentem filmu, podkreślają, że milczenie o rotmistrzu podczas uroczystości rocznicy oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu skłoniło ich do przypomnienia o roli Pileckiego w 75 rocznicę deportacji rotmistrza.

Film trwa sto minut. Zdaniem reżysera Mirosława Krzyszkowskiego, twórcy chcieli „zrobić film o Pileckim, będąc jak najbliżej samego Pileckiego”. Sięgali do wspomnień Pileckiego, słynnego raportu, a także poezji, którą rotmistrz pisał. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w maju 2014 r. W głównej roli wystąpił aktor Marcin Kwaśny. Przez plan zdjęciowy przewinęło się ok. 150 osób: zawodowych aktorów, ale także członków zespołu teatralnego „Czwarta Ściana” z Brzeszcz i grup rekonstrukcyjnych z Nowego Targu, Bielan oraz Nawojowej Góry.

Film powstał dzięki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento zbiórce publicznej. Na budżet – około 250 tysięcy złotych – złożyły się darowizny ponad dwóch tysięcy osób oraz dotacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

Obejrzyj reportaż PCHTV "Pilecki" - kulisy powstawania filmu

 

Źródło: wPolityce.pl

 
 

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.