Get Adobe Flash player
%AM, %09 %450 %2015 %09:%Lip

72. Rocznica "Krwawej Niedzieli", czyli apogeum ludobójczej działalności band UPA na Wołyniu.

Written by

Zapraszamy na 72. Rocznicę "Krwawej Niedzieli", czyli apogeum ludobójczej działalności band UPA (Ukraińskiej Armii Powstańczej) na Wołyniu.
Wrocław. Sobota 11 lipca 2015.

Civitas Christiana ul. Kuźnicza 11

Program:
17:00-19:00 „Wołyń: ludzie, pejzaż, zagłada, groby”. Świadectwa, historia, filmy, dyskusja.
- Spotkanie z Iloną Gosiewską (Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen) Prezentacja na temat udziału w akcjach ekshumacyjnych prowadzonych na Wołyniu. Mieszkańcy obu wiosek zostali wymordowani w dniu 30 sierpnia 1943 roku. Sotnie bandytów z UPA zaatakowały obie wsie i wymordowali co najmniej 1038 mieszkańców – mężczyzn, kobiet i dzieci.


- Pokaz filmu dokumentalnego pt: „Kresy. Opowieść o zagładzie” oraz spotkanie z reżyserem Marcinem Bradke i jednym z bohaterów filmu Feliksem Trusiewiczem (ur.1921) na Wołyniu, inżynierem, autorem książek o tematyce kresowej
„Kresy. Opowieść o zagładzie” to relacje ostatnich żyjących świadków historii urodzonych na dawnych kresach Rzeczypospolitej (Wołyń, Małopolska Wschodnia) i ich opowieść o zagładzie dokonanej w latach 1939 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Bohaterowie materiału byli naocznymi świadkami zbrodni UPA, w wyniku których tracili rodziny i dobytek całego życia.


19:00- 19:30
Marsz pamięci.
Przemarsz z pod siedziby Civitas Christiana (ul. Kuźnicza 11) pod Pomnik Pamięci Ofiar UPA przy ul. Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego)

Prosimy o przyniesienie zniczy, świec, kwiatów.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.