%AM, %03 %041 %2015 %00:%Maj

Poświęcenie ślężańskiej świątyni

Metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny dokonał rekonsekracji ołtarza oraz poświęcenia odbudowanej świątyni, która znajduje się na wysokości 718 m n.p.m. Splądrowany i zdewastowany kościół dzięki wysiłkom lokalnej społeczności odzyskał w ciągu dwóch lat dawny blask.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach leży na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Miejsce to jest unikatowe w skali europejskiej nie tylko pod względem przyrodniczym i archeologicznym, ale i sakralnym. Należące do tej niewielkiej, bo liczącej zaledwie około tysiąca wiernych, wspólnoty sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca znane jest nie tylko na Dolnym Śląsku, w Polsce, ale też szeroko poza granicami naszego kraju. Ostatnio sulistrowicka parafia zasłynęła również z zakończonego właśnie pierwszego etapu odbudowy kościoła na Ślęży pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny położonego 718 m n.p.m. Dwa lata temu na prośbę ówczesnego metropolity ks. abp. Mariana Gołębiewskiego zadania tego podjął się sulistrowicki proboszcz ks. prał. dr Ryszard Staszak. Po przejęciu obiektu przez archidiecezję wrocławską natychmiast rozpoczęto akcję ratunkową mającą na celu zabezpiecznie kościoła przed grożącą mu katastrofą budowlaną. W czasie prowadzonych w latach 2004-2006 prac archeologicznych zdjęto posadzkę kościoła, odsłonięto fragmenty zamku, ale niestety nie udało się wtedy doprowadzić tego do pierwotnego stanu. Dzięki wysiłkom parafian, władz samorządowych, wielu instytucji i stowarzyszeń kościół na Ślęży pełni już funkcję sakralną i ewangelizacyjną. Zrealizowanie tego zadania w ciągu dwóch lat graniczy wręcz z cudem. Metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, który przewodniczył tym uroczystościom (wziął w nich udział także ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec, który swego czasu, jeszcze jako kleryk wrocławskiego seminarium duchownego, pomagał przywrócić temu miejscu godność), w serdecznych słowach podziękował nie tylko księdzu prałatowi, ale również władzom gminy Sobótka (na jej terenie znajduje się góra Ślęża), jednostkom podległym urzędowi gminy, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśnictwom Miękinia i Zdroje oraz wielu innym instytucjom i organizacjom, a przede wszystkim sulistrowickim parafianom za przyczynienie się do zrealizowania tej inwestycji. Nawiązując w tym kontekście w homilii do dziejów tej świątyni, wskazał na długą obecność na Ślęży wyznawców Chrystusa. – Początki chrześcijaństwa na tej górze wiążą się z zakonnikami przybyłymi z odległej Flandrii. Pierwszą świątynię poświęcono tutaj w XII wieku. Nowa, barokowa została poświęcona 2 lipca 1702 r. Niestety, w 1834 r. kościół spłonął w wyniku uderzenia pioruna. W 1851 r. podjęto jego odbudowę, którą ukończono już rok później. Nabożeństwa sławiące Matkę Boża odbywały się tutaj raz w roku i – jak podaje kronika− zawsze gromadziły ogromną rzeszę wiernych. Historia daje szereg przykładów troski o ten kościół – mówił ks. abp Józef Kupny. Zdaniem metropolity wrocławskiego, patrząc na tę świątynię, można dzisiaj powiedzieć, że podjęta dwa lata temu akcja „Ocalić kościół na Ślęży” zakończyła się sukcesem z Bożym błogosławieństwem. – Mamy na tej górze świątynię tak blisko nieba. Możemy się w niej modlić i czcić Boga, tak jak czyniono to tutaj przez prawie 900 lat − podkreślił ks. abp Kupny. Zabierając głos w czasie Mszy św., proboszcz ks. prał. Staszak przypomniał, że gdy parafia przejmowała ten kościół, jego stan był tragiczny. Niektórzy sceptycy powątpiewali, że splądrowana i sprofanowana świątynia nadaje się do odbudowy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że spełniła się wola zarówno poprzedniego (ks. abp. Mariana Gołębiewskiego), jak i obecnego metropolity wrocławskiego. Odbudowany kościół, doprowadzony konsekwentnie do stanu pierwotnego, może już pełnić swoją funkcję sakralną i turystyczną − akcentował proboszcz. Wyraził także wdzięczność za okazywaną przy realizacji tej odbudowy pomoc i życzliwość ks. abp. Józefowi Kupnemu oraz biskupowi seniorowi Józefowi Pazdurowi.