Get Adobe Flash player
%AM, %07 %374 %2011 %07:%Lip

Czy wszyscy jesteśmy Ślązakami?

Written by
Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy uprzednio zdefiniować granice historycznego Śląska. Dogłębna analiza wielu materiałów źródłowych, w tym m.in. zsyntetyzowanch opracowań kartograficznych, wykazuje, że (w wielkim uproszczeniu) granicami Śląska są: główny łańcuch Sudetów od południa, rzeki: Kwisa od zachodu, Odra, Barycz i Prosna od północy, wreszcie Jura Krakowsko-Częstochowska od wschodu. Według współczesnych kryteriów można byłoby ten obszar nazwać dorzeczem górnej Odry – od Głogowa aż po jej źródła.
%AM, %24 %513 %2011 %11:%Maj

Kowarskie Kopalnie - nowa atrakcja turystyczna!

Written by
Z przyjemnością informujemy, że od maja bieżącego roku uruchomiono nową atrakcję turystyczną w Kowarach. Podziemna Trasa Turystyczna KOWARSKIE KOPALNIE to jedno z największych i najpiękniejszych wyrobisk górniczych Zakładów Przemysłowych R1.
%AM, %25 %535 %2010 %11:%Lut

Zaginione muzeum

Written by
Śląska dzielnica od początku istnienia państwa polskiego odgrywała kluczową rolę w jego gospodarczym, politycznym i kulturalnym rozwoju. Szczególne znaczenie miały znajdujące się na tym terenie miasta, wśród których legnicki gród pod każdym względem rywalizował z pobliskim Wrocławiem o stołeczne splendory regionu. Początkowo nawet w wielu dziedzinach Legnica przodowała. Tu w 1308 roku powstał nieuznany oficjalnie pierwszy uniwersytet w Środkowej Europie. W tym czasie w Legnicy urodził się i pracował najwybitniejszy uczony tamtych czasów - Witelon. Z jego dzieła korzystali później tej miary uczeni, co Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik i Jan Kepler. Podobnie też w dziedzinie kolekcjonerstwa, muzealnictwa i historycznych zbiorów legniczanie odegrali ważną rolę w Europie i na świecie. O tej fascynującej historii muzealnictwa, na grudniowym spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy-90 mówił dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy, pan Andrzej Niedzielanko. Wygłosił on odczyt pt."Muzealne tradycje Legnicy". Wcześniej, w intencji Legnicy Mszę św. odprawił gwardian oo. franciszkanów, o. Tobiasz modląc się o to, aby Opatrzność Boża była dla tego piastowskiego miasta zawsze łaskawa.
%PM, %26 %810 %2009 %18:%Paź

O Historii Śląska Marka Czaplińskiego

Written by
Profesor dr Marek Czapliński to uznany i ceniony historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest głównym inicjatorem i współautorem publikacji, której w Polsce brakowało. Mowa o Historii Śląska. Po raz pierwszy całościowo obejmującej dzieje Śląska począwszy od czasów średniowiecza, po koniec ubiegłego stulecia.
%PM, %10 %979 %2009 %22:%Paź

Miasteczko seniora

Written by
W Radkowie na Ziemi Kłodzkiej powstaje pierwsze w Polsce miasteczko aktywnego seniora. Z myślą o ludziach po pięćdziesiątce wybudowano już pierwszy budynek mieszkalny, w którym zamieszka 14 rodzin, a budowa kolejnego ruszy jeszcze w tym roku. W marcu rozpocznie się również remont zabytkowego budynku po byłym Zakładzie Opiekuńczo - Lekarskim, w którym powstanie nowoczesne centrum rehabilitacji.
%PM, %10 %974 %2009 %22:%Paź

Agatowe szaleństwo

Written by
Lwóweckie Lato Agatowe każdego zatrzyma: Dzieci, młodzież, gości i pielgrzyma. Bo tu sam książę Henryk Brodaty w radosnym zachwycie szlifuje agaty... (Wojciech Izaak Strugała, Agatowa Rzeka)  
%PM, %10 %969 %2009 %22:%Paź

Kalwaria w Wambierzycach

Written by
Po pięćdziesięciu siedmiu stopniach    
%PM, %10 %959 %2009 %22:%Paź

Książęce skarby

Written by
Zamek wznosi się majestatycznie na skraju skalnego cypla, otoczonego z trzech stron mroczną doliną Pełcznicy. Chociaż wysoki (jego wieża ma 47 m długości), okoliczne zalesione wzgórza czynią go prawie niewidocznym.  
Pol-Skal sp. z o.o. od kilku lat usiłuje otworzyć na terenie gór Izraelskich kopalnie odkrywkowe przeciwko czemu protestują jednogłośnie mieszkańcy i organizacje ekologiczne Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze, Fundacja Kultury Ekologicznej, Fundacja NEMO.  
Staraniem Salwatorianów, stróżów grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i na osobistą prośbę JE ks. abpa Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego, Rzymska Kongregacja do Spraw Duchowieństwa, za zgodą Ojca św. Benedykta XVI, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (por. kan. 1231-1232) erygowała w dniu 24 stycznia 2007 roku „Międzynarodowe Sanktuarium” Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy na terenie archidiecezji wrocławskiej.  

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.