Get Adobe Flash player
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/madley/domains/miastowroclaw.pl/public_html/images/region/ksiaz
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/region/ksiaz
%PM, %10 %959 %2009 %22:%Paź

Książęce skarby

Written by Dorota Niedźwiecka

Zamek wznosi się majestatycznie na skraju skalnego cypla, otoczonego z trzech stron mroczną doliną Pełcznicy. Chociaż wysoki (jego wieża ma 47 m długości), okoliczne zalesione wzgórza czynią go prawie niewidocznym.

 

 

Wprawdzie do zamku można dojechać samochodem lub autobusem, ale polecałabym dojście do niego pieszo: ze Świebodzic przez Książański Park Krajobrazowy. Trzykilometrowa droga, prowadząca lekko pod górę, nie jest trudna. Wiosną i latem można na niej podziwiać liczne z rosnących tutaj 397 gatunków roślin (w tym egzotycznych), jesienią - różnokolorowe liście. Na szczycie góry, po lewej stronie mijamy stadninę koni i - przez wielką bramę - wchodzimy na teren zamkowego parku. Stąd już tylko kilka kroków do budynku bramnego, z barokowym portalem i dwoma wieżami. Dalej mijamy oficyny gospodarcze pochodzące z XVIII w. oraz kilka budynków mieszkalnych (gdzie obecnie mieszczą się hotel i restauracje) i przez kamienny most z rzeźbami Apolla i Artemidy dochodzimy do zamku.


Raj księżnej Daisy


Budowla, wzniesiona ok. 1288 r. przez Bolka I, później wielokrotnie przebudowywana, łączy w sobie różne style: od gotyku po historycyzującą architekturę początków XX w.
Po zamkowych komnatach oprowadza przewodnik. Wspólnie z nim zwiedzamy drugie piętro, które na początku XX w. było zamieszkiwane przez jednego z większych budowniczych tego zamku, księcia Jana Henryka Hochberg  i jego żonę - Daisy (w rzezcyswistości: Mary Theresie Oliwia Cornwallis-West, ciotka późniejszego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla)
-    Hochbergowie, zarządzający zamkiem od 1509 r., byli jedną z najbogatszych rodzin w Europie - opowiada Beata Michalska, przewodnik. - Księżna Daisy wspomina w swoich pamiętnikach, że na początku XX w. w tym budynku z  415 pomieszczeniami dla 5 domowników pałacu pracowało 400 osób służby. Do obiadu podawało 30 osób, a co wieczór do snu księżnę układały dwie służące, pod jej drzwiami zaś czuwało trzech lokajów.
Księżna mieszkała w części południowej, książę w północnej. Co zacniejszych gości przyjmowali w Sali Maksymiliana, gdzie na emporach (rodzaj balkonów) grała dworska orkiestra. Wchodzących zadziwiać miało bogate, rokokowe zdobnictwo sali: praski plafon z Pegazem i Ateną, medaliony na pilastrach symbolizujących 12 miesięcy roku, wystawne kominki z lustrami. Tutaj gościli m.in. car Mikołaj I i Winston Churchill. Obecnie w tej sali odbywają się przyjęcia.
W niektórych komnatach do dziś zachowały się oryginalne parkiety, stolarka dębowa i drzwiowa oraz boazerie. Meble i wystrój ścian zostały sprowadzone z innych obiektów lub wykonane, gdyż po wojnie prawie wszystko zostało wywiezione.

 

{gallery}region/ksiaz{/gallery}


Fontanny, boginki i stadnina


Z pałacowych pokoi schodzimy, przez kawiarenkę (w której możemy sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w dybach) na tarasy zamkowe. Wzrok przykuwają liczne fontanny, rzeźby starożytnych bogów, oraz żywopłoty z bukszpanu, skomponowane w rozmaite wzory. Stąd podziwiać możemy okazałą bryłę zamku z ozdabiającymi ją herbami Piastów Śląskich.
W drodze powrotnej proponuję zatrzymać się przy dawnych pałacowych stajniach, ujeżdżalniach i wozowniach, które należą dziś do Państwowego Stada Ogierów. Można je zwiedzać, a nawet skorzystać z przejażdżki bryczką lub konno po parku. Albo wybrać się na poszukiwania budowanych przez więźniów Gross Rossen korytarzy, w których, jak niektórzy mówią, Hitlerowcy ukryli złoto Wrocławia i bursztynową komnatę.  

Warto wiedzieć:
Zamek Książ w czasie wojny został skonfiskowany przez władze hitlerowskie, które od 1941 r. rozpoczęły przebudowę. Trzy tysiące więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen budowało pod zamkiem schrony i tunele, oraz czterdziestometrowy szyb windy samochodowej.. Miała tam prawdopodobnie powstać najwspanialsza kwatera Hitlera. Koniec wojny uniemożliwił dokończenie tej przebudowy.

Dorota Niedźwiecka* Zamek Książ, Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1, tel. (074) 664-38-5933
czynny: od wtorku do piątku w godz. 10-15, w soboty i niedziele w godz. 10-16
ceny biletów:
-    zwiedzanie zamku z przewodnikiem: 8 zł, ulgowy - 4 zł
-    zwiedzanie zamku i wieży z przewodnikiem: 12 zł, ulgowy 9 zł

* Stado Ogierów " Książ " 58-306 Wałbrzych, Jeździecka 3, tel. (074) 840-58-60
 czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10-18
przejazd bryczką 80 zł.

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.