%PM, %10 %979 %2009 %22:%Paź

Miasteczko seniora

\"\"W Radkowie na Ziemi Kłodzkiej powstaje pierwsze w Polsce miasteczko aktywnego seniora. Z myślą o ludziach po pięćdziesiątce wybudowano już pierwszy budynek mieszkalny, w którym zamieszka 14 rodzin, a budowa kolejnego ruszy jeszcze w tym roku. W marcu rozpocznie się również remont zabytkowego budynku po byłym Zakładzie Opiekuńczo - Lekarskim, w którym powstanie nowoczesne centrum rehabilitacji.

Pomysłodawcą utworzenia miasteczka aktywnego seniora jest wrocławska Fundacja „Teraz życie”, która swoim pomysłem zaraziła radkowski samorząd i otrzymała od niego między innymi budynek byłego szpitala oraz cztery działki pod budowę osiedla seniorów, o łącznej powierzchni ponad 6 hektarów. Natomiast realizacją całego projektu zajmie się, powołane przez fundację i gminę, Dolnośląskie Centrum Pielęgnacji, Terapii i Edukacji „Teraz Życie” sp. z o.o.

Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa: -Miasteczko seniora to wielka szansa dla naszego miasteczka. To szansa na zmniejszenie bezrobocia oraz rozwój gospodarczy całej gminy. Dlatego też bardzo chętnie przystąpiliśmy do projektu wrocławskiej Fundacji „Teraz życie”. Ponad 2 miliony złotych przeznaczyliśmy na budowę pierwszych mieszkań dla seniorów, które powstały po przebudowie trzech zrujnowanych kamieniczek na radkowskim Rynku. W sumie zamieszkają w nich 22 rodziny, w tym 14 lokali przeznaczonych będzie wyłącznie dla seniorów. Są to mieszkania 2- i 3-pokojowe, o powierzchni od 43 do 80 metrów kwadratowych, które wyposażone są między innymi w sieć telewizji kablowej. Budynek posiada windę. W jednym z lokali na parterze funkcjonuje już Punkt Informacji Turystycznej, a w kolejnych, w najbliższym czasie, ma powstać również apteka i biblioteka.
Sprzedażą lokali dla seniorów zajmuje się radkowska gmina. Na kupno ich zdecydowały się już trzy emeryckie rodziny. Ze zbyciem pozostałych również nie powinno być problemów. Gmina stwarza bowiem emerytom doskonałe warunki do ich kupna. Cena takiego mieszkania nie przekracza 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Na początku trzeba zapłacić jedynie 20 procent wartości mieszkania, a pozostałą kwotę mnależy spłacić w ciągu sześciu lat.
W tym roku rozpocznie się budowa podobnego budynku dla seniorów przy ulicy Chrobrego. Gmina ma już gotowy jego projekt i teraz szuka inwestora, który podejmie się budowy. Samorządowcy deklarują się przyszłemu inwestorowi sprzedać działkę zaledwie za kwotę 1 złotego, ale pod warunkiem, że w ciągu 3 lat budowa zostanie ukończona. W budynku tym ma powstać 12 mieszkań.
Ryszard Krygier, prezes Fundacji „Teraz życie” - Na budowie mieszkań nie zamierzamy poprzestać. W marcu, powołana przez nas spółka, rozpocznie modernizację byłego szpitala, w którym powstanie centrum rehabilitacyjne. Obiekt ten, mający dziś około 1000 metrów kwadratowych, po przebudowie będzie miał 2 tysiące metrów kwadratowych. Do dyspozycji seniorów będą specjalistyczne gabinety lekarskie, zapewniające pełną gamę usług medycznych. Dyżurować w nich będą między innymi chirurdzy – ortopedzi, kardiolodzy i neurolodzy. W gabinetach rehabilitacyjnych ludzie starsi będą mogli skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, elektroterapii, wodolecznictwa oraz kriokomory W dalszym etapie rozwoju miasteczka seniorów ma powstać pijalnia wód mineralnych oraz ośrodek rekreacyjno – sportowy nad radkowskim zalewem. Na 6-hektarowej działce, którą fundacji przekazali samorządowcy Radkowa, planowana jest budowa głównej części miasteczka seniorów. Mają w nim funkcjonować punkty usługowe i handlowe, restauracja, kawiarnia, biblioteka, czytelnia, apteka, basen i klub odnowy biologicznej. Postaną również apartamentowce dla ludzi, którzy do Radkowa będą przyjeżdżać na 3 – 4 miesięczne turnusy rehabilitacyjne lub też zdecydują się zamieszkać w nich na stałe.
Na świecie jest ponad 400 miasteczek dla ludzi starszych, tzw. sun cities, czyli słonecznych miast, w których ludzie po pięćdziesiątce odzyskują siły i wiarę w siebie. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych, głównie na Florydzie i w Kalifornii. Podobne miasteczko ma powstać w Radkowie. Docelowo będzie w nim mogło zamieszkać około 2 tysięcy seniorów.
-Nasz projekt to jednak bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Szacujemy, że tylko realizacja pierwszego etapu, czyli remont poszpitalnego budynku na cele przyszłego centrum rehabilitacyjnego, kosztować będzie 10 milionów złotych. Kolejnych 10 milionów złotych pochłonie jego rozbudowa. Więżę jednak, że powołana przez nas spółka upora się z pozyskaniem odpowiednich funduszy na całą inwestycję i za kilka lat miasteczko seniora będzie tętnić życiem – mówi prezes Krygier.

Wspomóż fundację
Fundacja „Teraz życie” udziela pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, wspiera szpitale i placówki medyczne w zakupie specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, wspiera również działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Każdy z nas 1 % podatku zamiast fiskusowi może więc przekazać na rzecz Fundacji „Teraz życie”. Jak to zrobić? Należy w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania podatkowego (PIT - 28, PIT -36, PIT -36L, PIT-37 lub PIT -38) wpisać nazwę fundacji ( Fundacja PP Teraz Życie ,ul. Pretficza 21, 53-328 Wrocław), jej numer KRS (0000230259) oraz kwotę którą chcemy przekazać, lecz nie więcej niż 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Numer konta fundacji: 60 1090 2529 0000 0001 0365 1467.