Adam Maksymowicz

%AM, %01 %524 %2010 %11:%Sie

Ponure miasto Breslau

Wrocławskie środowisko literackie nie należy do najważniejszych w Polsce. Tu tylko jeden Tadeusz Różewicz zaliczany jest do czołówki krajowej literatury. Po nim już długo, długo nic. Może nie całkiem nic, bo przeciętnych ludzi pióra, podobnie jak gdzie indziej, i tu nie brakuje.

%AM, %09 %370 %2010 %07:%Cze

Księżna Śląska i Polski

Skromny i nie rzucający się w oczy budynek sióstr urszulanek przy pl. bp. Nankiera, osłonięty od strony ulicy kasztanami, kryje w swoim wnętrzu najstarsze wrocławskie mauzoleum Piastów. Składa się ono z dwóch części: kościoła św. Klary i kaplicy św. Jadwigi. Ta pierwsza wymaga dokończenia remontu, który rozpoczęty został jeszcze w czasach PRL.

Kiedyś, gdy ktoś uzasadniał rzeczy powszechnie znane w sposób odwrotny od stanu istniejącego w rzeczywistości, mówiło się, że „leje wodę”. Podobne wrażenie odbieram, kiedy oglądam strony internetowe wrocławskiego MPWiK.

laniewodyKiedyś, gdy ktoś uzasadniał rzeczy powszechnie znane w sposób odwrotny od stanu istniejącego w rzeczywistości, mówiło się, że „leje wodę". Podobne wrażenie odbieram, kiedy oglądam strony internetowe wrocławskiego MPWiK.

%PM, %27 %770 %2010 %17:%Lut

Uniwersytet Wrocławski pół wieku temu

Był to wtedy Uniwersytet im. Bolesława Bieruta. Dowcipni studenci uważali jednak, że nosi on skrócone imię popularnej wtedy francuskiej aktorki Brigitte Bardot (BB). Uchylając się od wszelkich współczesnych porównań, tchnących narzekaniem na czasy współczesne, trzeba zauważyć niezwykłe kontrasty tamtych lat.

%AM, %25 %535 %2010 %11:%Lut

Zaginione muzeum

Śląska dzielnica od początku istnienia państwa polskiego odgrywała kluczową rolę w jego gospodarczym, politycznym i kulturalnym rozwoju. Szczególne znaczenie miały znajdujące się na tym terenie miasta, wśród których legnicki gród pod każdym względem rywalizował z pobliskim Wrocławiem o stołeczne splendory regionu. Początkowo nawet w wielu dziedzinach Legnica przodowała. Tu w 1308 roku powstał nieuznany oficjalnie pierwszy uniwersytet w Środkowej Europie. W tym czasie w Legnicy urodził się i pracował najwybitniejszy uczony tamtych czasów - Witelon. Z jego dzieła korzystali później tej miary uczeni, co Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik i Jan Kepler. Podobnie też w dziedzinie kolekcjonerstwa, muzealnictwa i historycznych zbiorów legniczanie odegrali ważną rolę w Europie i na świecie. O tej fascynującej historii muzealnictwa, na grudniowym spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy-90 mówił dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy, pan Andrzej Niedzielanko. Wygłosił on odczyt pt."Muzealne tradycje Legnicy". Wcześniej, w intencji Legnicy Mszę św. odprawił gwardian oo. franciszkanów, o. Tobiasz modląc się o to, aby Opatrzność Boża była dla tego piastowskiego miasta zawsze łaskawa.
%PM, %04 %745 %2010 %16:%Lut

Precz z pomnikami

Ostatnio zawrzało wśród historyków, polityków i mediów na temat kolejnych wniosków o budowę nowych pomników we Wrocławiu. Dotąd nie było z tym żadnego problemu. Po prostu inicjatorzy uzyskiwali odpowiednie zgody władz miasta i dalej nikt tym się nie interesował.

%PM, %31 %930 %2010 %21:%Sty

Nieprzyznany Nobel

Wśród wielu sław naukowych pochodzących ze Śląska, obdarzonych nagrodą Nobla, wyróżnia się jeszcze jedna postać uczonego, odkrywcy, badacza i pasjonata nauk medycznych w pełni zasługującego na to najwyższe wyróżnienie. Choć Ludwik Hirszfeld urodził się w Warszawie (5.08.1884), gdzie też mieszkał i pracował, to jego pasja naukowa znalazła właściwy klimat i miejsce we Wrocławiu, gdzie po wojnie był organizatorem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie Akademii Medycznej w tym mieście. Tu wykładał, prowadził badania, i mieszkał. Wrocław polubił i tu pozostał aż do śmierci.