Get Adobe Flash player
%AM, %29 %476 %2009 %10:%Paź

Bagno

Written by
Bagno- duża (580 mieszkańców) wieś położona w płd- zach. części Wzgórz Trzebnickich (ok. 160-180 m n.p.m.)koło Obornik Śl. -Znajduje się tam Zespół pałacowy z XVIII w. (obecnie użytkowany przez Salwatorianów) oraz eklektyczny Nowy Zamek z lat 1904-14 z łukiem triumfalnym z posągiem greckich bóstw z parkiem krajobrazowym z pomnikowymi okazami drzew. Mieści się w nim klasztor Salwatorianów i seminarium duchowne. Wieś została założona prawdopodobnie w XIII w. i należała początkowo do księstwa głogowskiego. W tym też okresie prawdopodobnie powstał pierwszy zamek, który został zburzony podczas wojny trzydziestoletniej. Nową barokową rezydencję wzniosła rodzina Seherr-Thoss w latach 1720-34. Później miała kilku właścicieli.
%AM, %29 %480 %2009 %10:%Paź

Bardo

Written by
Bardo -miejscowość pielgrzymkowa. Już w IX wieku Na miejscu obecnego Barda stał gród plemienia Śleżan, którego rolą było chronienie traktu handlowego (jednej z odnóg szlaku bursztynowego).
%AM, %29 %484 %2009 %10:%Paź

Bielawa

Written by
Bielawa - 35 tysięczne miasto, drugie po Dzierżoniowie w Kotlinie Dzierżoniowskiej, położone na wysokości od 280 do 345 m n.p.m.
%AM, %29 %485 %2009 %10:%Paź

Bierutów

Written by
Bierutów - Miasto w pow. oleśnickim, na Równinie Oleśnickiej, nad rzeką Widawą, na wschód od Wrocławia, rozwinięte z osady targowej istniejącej co najmniej od 1 poł. XIII w., w XVIII rozwinęło się tu sukiennictwo. Obejrzeć w Bierutowie można m.in. zamek z XIV w., pozostałości murów obronnych z XIV-XVII w., gotyki kościół św. Katarzyny z XIV w., wieżę ratuszową z XIV w.
%AM, %29 %486 %2009 %10:%Paź

Bogatynia

Written by
Bogatynia - Położona na wysokości 250 - 310 m n.p.m.. Gmina Bogatynia stanowi południowo - zachodnią część województwa dolnośląskiego. Usytuowana jest w dolinie rzeki Miedzianki w Kotlinie Turoszowskiej otoczonej od południa Górami Łużyckimi, od wschodu Górami Izerskimi a od północy Wyniosłością Działoszyńską. Bogatynia to ośrodek przemysłowy - kopalnia i elektrownia "Turów", łużyckie drewniane domy o konstrukcji przysłupowej z XVII w., kościół św. Piotra i Pawła z XVII w., zagroda z 1812 r., Muzeum Górnictwa Brunatnego.  
%AM, %29 %486 %2009 %10:%Paź

Boguszów Gorce

Written by
Boguszów - Gorce - położony jest w południowej części Województwa Dolnośląskiego (od wschodu graniczy z gminą Wałbrzych), w obrębie Sudetów Środkowych.
%AM, %29 %495 %2009 %10:%Paź

Bolesławiec

Written by
Bolesławiec - Miasto położone jest nad rzeką Bóbr, będącą dopływem Odry, na pograniczu dwóch makroregionów Sudetów Zachodnich i Niziny Śląsko Łużyckiej. Południowa cześć miasta rozkłada się w obrębie Pogórza Bolesławieckiego, jednostki w randze mikroregionu wchodzącego w skład Pogórza Kaczawskiego, będącego mezoregionem Sudetów Zachodnich
%AM, %29 %500 %2009 %11:%Paź

Bolków

Written by
Bolków - XIII wieczna osada handlowa km2 położona na wysokości 260-550 m n.p.m. w południowo- zachodniej Polsce w powiecie Jaworskim. W latach 1703-1810 własność cystersów, w XIX w. rozwój włókiennictwa, w pobliskich Świnach obronny zamek z XIV w. z wieżą mieszkalna od XVIII w. w trwałej ruinie,. Zamek z XIII w.( jeden z najpiękniejszych zamków górskich w Polsce), klasycystyczny ratusz na miejscu pierwotnego z XIV w. , kamieniczki z XVIII w., średniowieczne mury obronne.
%AM, %29 %501 %2009 %11:%Paź

Brzeg Dolny

Written by
Brzeg Dolny - połączony z lewym brzegiem Odry jedyna na Dolnym Śląsku przeprawa promowa, ośrodek przemysłu chemicznego, podczas wojny produkcja gazów trujących, korzystając z niewolniczej pracy więźniów obozów koncentracyjnych, klasycystyczny pałac wg projektu K.G. Langhansa otoczony parkiem, w rynku barokowe kamienice z XVII w.
%AM, %29 %502 %2009 %11:%Paź

Bystrzyca Kłodzka

Written by
Bystrzyca Kłodzka - gmina Bystrzyca Kłodzka - leży w Sudetach Środkowych w południowej części Kotliny Kłodzkiej w zlewni górnego biegu rzeki Nysa Kłodzka. Dawny gród targowy przy szlaku bursztynowym, ośrodek przemyslu drzewnego, znana wytwórnia zapałek, doskonale zachowana tarasowa zabudowa przypomina włoskie miasteczka. Oprócz dobrze zachowanego systemu fortyfikacyjnego, murów miejskich z basztami do najcenniejszych zabytków miejskich należą: ewangelicki kościół XVIII wieczny i dawna szkoła ewangelicka, w którym obecnie mieści się Muzeum Filumenistyczne, gotycki kościół parafialny pod wezwaniem sw. Michała Archanioła, ratusz miejski z lat 1853-1854 z zachowana renesansowa wieża oraz barokowe i klasycystyczne kamieniczki mieszczańskie na starówce, kamienny pręgierz z 1556 r. na Małym Rynku, barokowy pomnik Trójcy Świętej z 1736 r., kaplica sw. Floriana z XVIII w., brama wodna, baszta kłodzka.
Strona 1 z 8

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.