Get Adobe Flash player
%AM, %29 %480 %2009 %10:%Paź

Bardo

Written by

bardo1Bardo -miejscowość pielgrzymkowa. Już w IX wieku Na miejscu obecnego Barda stał gród plemienia Śleżan, którego rolą było chronienie traktu handlowego (jednej z odnóg szlaku bursztynowego).

 

Już w XII wieku istniała przy grodzie wieś, która z krótką przerwą należała do Księstwa Świdnickiego, była związana z ziemią ząbkowicką a przez większość czasu własnością cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, aż do początku XIX w. kiedy w 1810 r. nastąpiła kasata zakonu (sekularyzacja dóbr kościelnych w Prusach).

 

bardo2

 

 

Zachował się tutaj dawny układ urbanistyczny, zespół 14 kaplic różańcowych, kamienny most na Nysie Kłodzkiej z XVI w. Przebudowany w XIX w., barokowy kościół Nawiedzenia NMP, ruchoma szopka. Ponadto Bardo jest świetnym punktem wypadowym do pieszych i rowerowych wycieczek w Góry Bardzkie, zarówno w ich cześć wschodnią jak i zachodnią.

More in this category: « Bielawa Grodziec »

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.