Get Adobe Flash player
%PM, %31 %940 %2016 %21:%Mar

Uniwerstet Przyrodniczy we Wrocławiu wybrał prorektorów

Written by

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wybrano nowych prorektorów, którzy od października wspólnie z profesorem Tadeuszem Trziszką kierować będą uczelnią do 2020 roku. Rektor-elekt, profesor Trziszka, podkreślał, że zaproponowani przez niego kandydaci mają kompetencje i doświadczenia, które pozwolą zrealizować główne zadania nowej kadencji, czyli: otwarcie na gospodarkę i internacjonalizację uczelni.

Sprawami nauki i współpracy z zagranicą od października kierować będzie prof. Jarosław Bosy, obecny prodziekan na Wydziale Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji. Prof. Anna Chełmońska-Soyta z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej koordynować będzie współpracę z gospodarką i działania związane z innowacjami. Prof. Adam Szewczuk, od dwóch kadencji dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, zajmie się rozwojem uczelni, a prof. Józef Sowiński, teraz prodziekan na Wydziału Przyrodniczo-Technologicznym – sprawami studenckimi i edukacją.

Wszyscy nowi rektorzy UPWr są absolwentami tej uczelni, choć każdy z nich ma liczne związki z innymi instytucjami.

Prof. Jarosław Bosy doktoryzował się i habilitował na krakowskiej AGH, był zaangażowany w międzynarodowe badania geodynamiczne, rozwój i wykorzystanie sieci satelitarnych (w tym GPS), jest też współautorem koncepcji zintegrowanej sieci geodezyjnej w Polsce.

Prof. Anna Chełomońska-Soyta pracuje poza UPWr także w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, kierując tam Laboratorium Immunologii Rozrodu. Prof. Adam Szewczuk habilitował się w zakresie ogrodnictwa na Akademii Rolniczej w Poznaniu, jest członkiem rady naukowej Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Sz. Pieniążka w Skierniewicach, działał w komisji rejestracji odmian drzew owocowych i roślin jagodowych. Prof. Józef Sowiński swoje doświadczenia z Danii i Wielkiej Brytanii wykorzystał w rozwoju agrotechniki w gospodarstwach specjalizujących się w uprawach roślin pastewnych, jest też ekspertem w wyszukiwaniu rozwiązań optymalnych dla gospodarki rolnej w trudnych warunkach.Wszyscy nowi prorektorzy mają też doświadczenia w pełnieniu funkcji zarządczych.

Tadeusz Trziszka, rektor – elekt, przekonał elektorów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu do swojej wizji uczelni mocno powiązanej z gospodarką, rozwiązującej konkretne cywilizacyjne problemy, znaczącej w Europie. Zapowiada otwarcie UPWr na współpracę z różnymi podmiotami badawczymi, gospodarczymi, tworzenie projektów i zespołów wykraczających poza mury uczelni. Realizacji tych celów sprzyja potencjał, który w ostatnich latach UPWr zbudował. Dobra, rozwinięta infrastruktura i wyposażenie, udział w międzynarodowych inicjatywach, zaangażowanie w budowanie i realizację lokalnych, regionalnych i krajowych przedsięwzięć nauko-gospodarczych. Na UPWr rocznie patentuje się 60 wynalazków. Wśród 10 tysięcy studentów uczelni są zdobywcy prestiżowych badawczych grantów i międzynarodowych nagród za wynalazki i innowacje. Dobrą prognozą dla realizacji ambitnych zamierzeń nowego szefostwa UPWr wydaje się przebieg wyborów, podczas których zarówno rektor-elekt jak i nowo wybrani prorektorzy otrzymali poparcie znaczącej liczby elektorów.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.