Get Adobe Flash player
%AM, %21 %463 %2017 %10:%Lut

Ryszard Legutko: obecna polityka europejska to swoisty alians lewicy i „prawicy”

Written by

„Mamy do czynienia ze zmianą. Nazwałbym ją załamaniem się polityki głównego nurtu, która rządziła światem zachodnim prze ostatnie dziesięciolecia, sprawiając wrażenie bezalternatywności” – powiedział w rozmowie przeprowadzonej dla tygodnika „Do rzeczy” europoseł Ryszard Legutko.

 

Zdaniem europosła obecna polityka to swoisty „alians lewicy i prawicy”. – Prawica poddała się ideologii lewicowej, a lewica zrezygnowała z najbardziej radykalnych haseł – twierdzi europoseł. Dodaje, że najlepiej widać to w Europie Zachodniej i jako przykład przywołuje Wielką Brytanię, gdzie „konserwatyści” wprowadzili „coś tak absurdalnego jak małżeństwo homoseksualne”.

Profesor Legutko zaznacza, że w krajach Zachodu mamy do czynienia z buntem i rewoltą przeciwko poprawności politycznej. Ciężko jednak dostrzec mu jakiekolwiek symptomy „odnowy konserwatywnej”, a samo „pragnienie suwerenności” to zbyt mało, aby wprowadzić wielkie zmiany polityczne, kulturowe, światopoglądowe itd., a powodem takiego stanu rzeczy jest różne postrzeganie suwerenności w poszczególnych krajach.

Jako pierwszy przykład filozof przywołuje Francję. Legutko twierdzi, że nieudolna polityka prezydenta Hollande’a znacznie wzmocniła francuskie ruchy na rzecz suwerenności. – Gdyby Francja miała taką pozycję jak wcześniej, kiedy mówiło się, że Europą rządzi Merkozy, czyli duet Merkel-Sarkozy, to wtedy te nastroje anty-unijne mogłyby być słabsze. Francuzi mieliby przekonanie, że mają wpływ na Europę. Teraz oczywiście takiego przekonania nie mają, co dodatkowo wzmacnia partie w rodzaju Frontu Narodowego – zaznacza. Dodaje, że ten stan rzeczy został spotęgowany przez imigrację i laicyzację sukcesywnie zabijające francuską tożsamość narodową.

Następnie europoseł odnosi się do sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów. – Niemców w ogóle nie dotyczy żadna konserwatywna zmiana. Niemcy to królestwo głównego nurtu: od momentu powstania po wojnie, z krótkimi przerwami, rządziła w Niemczech wielka koalicja. Na razie nie ma tam takiego zróżnicowania, które mogłoby napędzić dynamika ideowych zmian – twierdzi. Jego zdaniem Angela Merkel jest dużo bardziej doświadczonym politykiem niż Martin Schulz. – Merkel zrobiła jeden straszny błąd, wpuszczając imigrantów do Europy, przez co rozpętała gigantyczny kryzys, ale mimo wszystko jest politykiem bardziej roztropnym. Chociaż niestety ona również reprezentuje typową niemiecką arogancję – zaznacza i dodaje, że nie widzi szans na jakąkolwiek prawicową zmianę w Niemczech.

W kolejnym fragmencie rozmowy prof. Legutko odnosi się do sytuacji w USA, gdzie prezydent Donald Trump „ma komfortową sytuację wewnętrzną, bo republikanie sprawują władzę w większości stanów i w instytucjach federalnych”. Dodaje jednak, że trzeba się wstrzymać z oceną dotyczącą przesunięcia Ameryki na prawo. Powodem są furiackie ataki opozycji. – Główny nurt nie umie przegrywać. Ta niby cywilizowana elita, gdy tylko przegra, zmienia się w stado żuli i posługuje się odpowiednim dla nich językiem – puentuje europoseł.

Źródło: „Do rzeczy”

TKRead more: http://www.pch24.pl/ryszard-legutko--obecna-polityka-europejska-to-swoisty-alians-lewicy-i-prawicy-newsletter-152,49582,i.html#ixzz4ZJUIEKmq

 

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

"Zdrajcy i Bohaterowie. Dlaczego historię należy napisać na nowo?…

Redakcja 01-03-2016

"Zdrajcy i Bohaterowie. Dlaczego historię należy napisać na nowo?" spotkanie z Leszkiem Żebrowskim

W dniu 5.03.2016 r. (sobota) zapraszamy na spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim "Zdrajcy i Bohaterowie. Dlaczego historię należy napisać na nowo?"Poczatek o godz. 18:30 przy Pl. Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu.Organizatorami spotkania są: Akademia Patriotów, Nowa Prawica - Wrocław, OPCJA NA PRAWO (Wydawnictwo Wektory) oraz Narodowcy RP - Wrocław.Zapraszamy!

Spotkanie: "Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa"

Redakcja 02-03-2016

Spotkanie: "Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa"

Wrocławski klub Opcji na Prawo ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z redaktorem Opcji na Prawo i Najwyższego Czasu, prawnikiem, ekonomistą Tomaszem Cukiernikiem.Tomasz Cukiernik jest autorem wydanej przez wydawnictwo Wektory doskonałej książki "Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa", Jest to wyczerpujący (choć jakże odległy od hurraoptymizmu) remament dotyczący naszego dziesięcioletniego uczestnictwa w strukturach Unii Europejskiej.

Spotkanie z Januszem Szewczakiem

Redakcja 02-03-2016

Spotkanie z Januszem Szewczakiem

Spotkanie z głównym ekonomistą SKOK, posłem Januszem Szewczakiem  "Kapitalizm jako konflikt między pracą a lichwą"Sobota 5 marca godz 15,00,Aula liceum profilowanego nr 19, ul: Hauke Bosaka 21, Wrocław.zaprasza Patriotyczna Inicjatywa

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.