Get Adobe Flash player
%PM, %12 %693 %2016 %15:%Wrz

Twarde negocjacje Artykuł ze strony: wp.naszdziennik.pl

Written by
FOT. R. SOBKOWICZ FOT. R. SOBKOWICZ

Wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdza, że rozmowy na temat umowy offsetowej z Airbus Helicopters są bardzo trudne.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd interweniował w tej sprawie w ambasadzie francuskiej.

O negocjacjach na temat umowy offsetowej pisaliśmy we wczorajszym „Naszym Dzienniku”. Z naszych ustaleń wynika, że rozmowy, za które po naszej stronie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, znalazły się w głębokim impasie. Bardzo realny w tej sytuacji staje się scenariusz, że kontrakt z Airbusem nie dojdzie do skutku.

Zgodnie z polskim prawem, rząd nie może kupić 50 śmigłowców H225M Caracal (wcześniej znanych jako Eurocopter EC725 Caracal) za około 13,5 mld zł, jeśli nie będzie podpisana umowa offsetowa o takiej samej wartości. Offset to w skrócie inwestycje, które zasilą polską gospodarkę w zamian za zakup śmigłowców.

Koncern deklaruje, że jego celem jest „zapewnienie Polsce najlepszej oferty współpracy przemysłowej, zgodnie z naszym zobowiązaniem”, ale w nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele rządu twierdzą, że ostatnie propozycje Airbusa są dla nas nie do przyjęcia. Dlatego strona polska oczekuje od francuskich partnerów zmiany stanowiska. Jeśli tak się nie stanie, rozmowy zostaną zakończone, a ich fiasko spowoduje również odwołanie wyników przetargu i konieczność rozpisania nowego na dostawy śmigłowców dla wojsk lądowych i Marynarki Wojennej.

Z informacji, jakie pojawiły się wczoraj w mediach, wynika, że nasz rząd wysłał notę do ambasadora Francji, aby w ten sposób wpłynąć na „zmiękczenie” stanowiska śmigłowcowego potentata. O tym, że rozmowy nie są łatwe, mówił też wczoraj podczas wizyty w Opolu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. – Negocjacje umowy offsetowej trwają i są bardzo trudne. One są prowadzone w sposób bardzo rzetelny po naszej stronie – stwierdził wicepremier. Nie podał jednak bliższych szczegółów ze względu na poufność rozmów. Wicepremier zaznaczył, że po stronie rządu jest dobra wola w kwestii tych negocjacji, ale musi on jednocześnie zadbać o interesy Polski. – Chcemy rzeczywiście, żeby ta transakcja się domknęła, ale chcemy, żeby ona domknęła się na warunkach jak najlepszych dla nas. W ostatnim czasie, jeżeli nastąpiło jakieś usztywnienie stanowiska ze strony francuskiej, to my oczywiście twardo negocjujemy – wyjaśnił Morawiecki.

Szefem komitetu negocjacyjnego jest wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki, który również jest powściągliwy w słowach. Pytany przez dziennikarzy o tę sprawę przy okazji konferencji poświęconej międzynarodowej wystawie EXPO 2022 w Łodzi powiedział, że nie będzie komentował sprawy, bo rozmowy jeszcze trwają. – Dopóki nie będzie finalnego rozstrzygnięcia, nie komentujemy przebiegu negocjacji ani niczego, co jest związane z procesem negocjacji – stwierdził wiceminister. – Rozmowy w sprawie umowy offsetowej są dla mnie priorytetem. Mam duże przygotowanie negocjacyjne. Uważam, że strona rządowa jest doskonale przygotowana do tego procesu – dodał.Artykuł dostępny na stronie: 
http://wp.naszdziennik.pl/2016-08-06/248929,twarde-negocjacje.html

 

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.