%PM, %22 %723 %2017 %16:%Maj

Złoże miedzi o wartości miliardów dolarów wpadło w ręce zagranicznej firmy. Jest zgłoszenie do ABW

O koncesję na wydobywanie miedzi ze złoża pod Głogowem wystąpiła polska KGHM. Tymczasem resort środowiska w rządzie Tuska, prawo do eksploatacji wartego około miliard dolarów złoża, przyznał w niejasnych okolicznościach spółce Leszno Copper – kontrolowanej przez kanadyjski fundusz Lumina Capital Limited Partnership, a zarejestrowanej w Luksemburgu. Jej dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, który do 2004 r. zajmował stanowisko prezesa KGHM.

W grudniu 2012 roku oba wnioski o przyznanie koncesji (KGHM-u i Leszno Copper) zostały rozpatrzone przez Ministerstwo Środowiska na tzw. rozprawie administracyjnej, ale nie udało się wybrać zwycięzcy.

Mając to na uwadze resort zdecydował się zasięgnąć opinii Komisji Zasobów Kopalin (złożona z doradzających ministerstwu ekspertów od geologii). Komisja ta wydała jednoznacznie korzystną dla KGHM opinię. Mimo to kilka tygodni temu Ministerstwo Środowiska wydało decyzję o przyznaniu koncesji kanadyjskiej firmie.

Władze KGHM postanowiły zawiadomić o sprawie ABW. Zarzucają resortowi środowiska działanie na szkodę interesu państwa przy wydawaniu koncesji (KGHM jest jedną z nielicznych już spółek, które nadal są kontrolowane przez Skarb Państwa).

Nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Ani nie chodzi tu tylko o miedź, ani ‚Wprost” nie zaczęło nagle demaskować afer. Przeciwnie, gazeta bezczelnie tuszuje skalę przekrętu. Gra toczy się nie o miliard, ale raczej o ponad 60 (sześćdziesiąt) miliardów dolarów.

Posiadamy największe złoża złota w Europie. Rząd sprzedaje je za bezcen?

Media informują, ze Ministerstwo Środowiska oddało obcemu kapitałowi złoża miedzi warte miliard dolarów. W rzeczywistości korporacji kanadyjskiej chodzi o złoto, którego jest nawet 100 ton na Dolnym Śląsku.

Leszno Copper będąca częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital Limited Partnership jest reprezentowana przez byłego prezesa KGHM – koncesji na złoża miedzi ma multum na całym świecie, jednak tutaj chodzi o złoto, którego Polska ma najwięcej w całej Europie.

Bogactwo Dolnego Śląska

Złoto jest metalem szlachetnym, cennym nie tylko ze względu na wartości jubilerskie i kolekcjonerskie, ale przede wszystkim ze względu na jego zastosowanie w przemyśle. Obecnie wojny jakie toczą się na świecie, w 90% przypadków są wojnami ekonomicznymi. Tylko w około 10% przypadków dochodzi do wojny jaką każdy zna (Syria, Gruzja)

Wprost nie odkrył przekrętu, tylko tuszuje jego skalę?

Wprost informuje, że Bytom Odrzański zawiera 8 milionów ton miedzi wartej od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. Czy to nie za mało? Miedź jest wyceniana na 7.200 dolarów za tonę. Na portalu Money.pl dowiadujemy się, że aktualna cena dolara to 3.0250 zł. Czyli 8.000.000 x 7.200 = 57.600.000.000 = 58 miliardów $.

Złoto natomiast, przyjmując 100 ton, czyli 1400$ za uncję/33gr, daje ok. 6000$ za 100 gram x 10= 1 kilogram = 60000$ x1000kg =60000000$ x 100 = 6000000000$ czyli 6 mld$. Obawy o polskie złoża są w pełni uzasadnione, gdyż w grę wchodzą bardzo duże pieniądze.

ABW bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi nie było działaniem na szkodę interesu państwa… Czekamy na rozwój wydarzeń, gdyż jest zbyt wiele znaków zapytania. [Policja zaś niech zbada, czy zastrzelenie właściciela sklepu nie było działaniem na jego szkodę – admin]

“Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrywa” – Frederic Joliot-Curie.