Get Adobe Flash player
%PM, %18 %921 %2017 %21:%Sty

PREZYDENT RP W BETLEJEM: JAKO POLSKA WSPIERAMY POKOJOWE DĄŻENIA IZRAELA I PALESTYNY

Written by

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Izraelu i Palestynie. Dziś para prezydencka udała się do Betlejem. Tam szef państwa polskiego oficjalnie został powitany przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. 

Następnie prezydenci obu krajów wzięli udział we wspólnych rozmowach – dotyczyły one m.in. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o trwałym pokoju w tym rejonie świata wskazał, że jest on możliwy tylko przy dwustronnym porozumieniu między władzami Izraela i Palestyny, bez narzucania obu stronom rozwiązań z zewnątrz

– Uważamy, że finałem „procesu pokojowego” powinno być istnienie dwóch niezależnych, suwerennych państw: państwa izraelskiego i państwa palestyńskiego. Natomiast ten efekt w postaci pokojowej koegzystencji w przyszłości może zostać naszym zdaniem osiągnięty wyłącznie w drodze dwustronnych negocjacji. Musi być ustalony na warunkach, które zostaną w całkowicie swobodny sposób zaakceptowane przez obydwa państwa – podkreślił prezydent RP.

Szef państwa polskiego zwrócił uwagę na fakt, że Polska wspiera dążenia pokojowe na Bliskim Wschodzie.

– Wspieramy dążenia pokojowe ze wszystkich sił, jako Polska i tutaj, zarówno Palestyna, jak i Izrael mogą na Polskę liczyć – chce o tym zapewnić. Nie mamy żadnych interesów w tej części świata. Jesteśmy tutaj absolutnie neutralni i staramy się w obiektywny sposób oceniać sytuację – zaznaczył Andrzej Duda.

Następnie para prezydencka odwiedziła sierociniec „Dom Pokoju” dla dzieci palestyńskich prowadzony w Betlejem przez polskie siostry zakonne.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przełożoną domu – siostrę Szczepanę Hrehorowicz.

Siostra Szczepana została odznaczona „za wybitne zasługi w działalności edukacyjnej, wychowawczej oraz za niesienie pomocy dzieciom osieroconym, wymagającym opieki.

– Wszystkie razem musimy pracować. To jest tak, że Order właściwie będzie w domu prowincjalnym czy u nas w zgromadzeniu, bo każda siostra jest we wspólnocie. Jesteśmy we wspólnocie, razem pracujemy i robimy wszystko, by ludziom było z nami dobrze, dzieci były jak najlepiej wychowane, a także uczymy je kochać Polskę. Polska jest dla nich krajem bardzo bliskim, ponieważ pomaga nam wielu Polaków – powiedziała s. Szczepana.

Po powrocie do Jerozolimy prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie w Centrum im. Menachema Begina.

Z kolei jutro szef państwa polskiego weźmie udział w spotkaniu na temat relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego. Dyskusja organizowana jest przez Izraelską Radę Stosunków Międzynarodowych i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

 

http://www.radiomaryja.pl/informacje/prezydent-rp-betlejem-jako-polska-wspieramy-pokojowe-dazenia-izraela-palestyny/

 

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.