Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/madley/domains/miastowroclaw.pl/public_html/images/galeria/katedra

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/katedra
%PM, %22 %827 %2009 %18:%Paź

Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela

Written by Dorota Niedźwiecka

Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela jest jednym z najcenniejszych średniowiecznych zabytków Wrocławia. Korpus stojącego tu obecnie budynku powstawał w XIII i XIV wieku. Kaplice boczne dobudowano w wiekach od XIV do XVIII.

Zwiedzanie rozpoczniemy od nawy południowej. Wchodząc mijamy czarny krucyfiks, przed którym prawie zawsze palą się świece. Przechodzimy obok kaplicy Najświętszego Sakramentu i zbliżamy się do głównego ołtarza. Katedralne prezbiterium otaczają wspaniałe, dębowe stalle z XVII w., przedstawiające sceny z życia św. Norberta, wykonane przez F. Motscha i F. Zellera. W samym jego centrum znajduje się późnogotycki tryptyk, swym stylem przypominający dzieła Wita Stwosza, a przedstawiający Zaśnięcie NMP. Na balaskach pomiędzy nawą a prezbiterium - złocone rzeźby św. Grzegorza i Hieronima z XVIII w., dzieło J. J. Urbańskiego.

Wrocławska Madonna

Gdy stoimy przed ołtarzem, z lewej strony spogląda na nas ze słynącego łaskami obrazu Madonna Wrocławska. Mówi się, że malowidło to, zwane „Obrazem Sobieskiego”, podarował Janowi III Sobieskiemu papież Innocenty XI w podziękowaniu za odsiecz wiedeńską. Bardziej prawdopodobne jednak, że otrzymał go królewicz Aleksander Sobieski od papieża Klemensa XI.

W każdym razie we wrocławskiej katedrze wierni czczą Maryję w tym wizerunku od ponad 200 lat.

Jeżeli odwrócimy się tyłem do prezbiterium, po lewej naszej ręce ujrzymy barokową ambonę z reliefami przedstawiającymi kazanie św. Jana i jego ścięcie autorstwa J. J. Urbańskiego.

{gallery}galeria/katedra{/gallery}

Gdy będziemy w katedrze, warto tak zorganizować sobie wycieczkę, by zobaczyć znajdujące się w obejściu, barokowe kaplice św. Elżbiety i Bożego Ciała oraz gotyckie Baptisterium z sarkofagiem biskupa Przecława z Pogorzeli.

Kaplica św. Elżbiety powstała u schyłku XVIII w., a zafundował ją kardynał Fryderyk Hessen von Darmstadt. Autorami jej wystroju są między innymi uczniowie słynnego włoskiego architekta i rzeźbiarza doby baroku, twórcy znajdującej się w kościele S. Maria della Vittoria w Rzymie rzeźby pt. „Ekstaza św. Teresy” - Giovanni Lorenzo Berniniego. Uczniami tymi są: E. Ferrata, który wyrzeźbił znajdującą się w ołtarzu kaplicy postać św. Elżbiety oraz D. Guidi, autor pomnika nagrobnego kard. Fryderyka.

Nieco młodsza od elżbietańskiej jest Kaplica Bożego Ciała. Zafundował ją, przeznaczając na mauzoleum, wrocławski biskup Franciszek Ludwik Neuburg. Nad jej projektem i wykonaniem pracowali: J.B. Fischer v. Erlach starszy, C. Innocenzo Carlone, F. M. Brokof, Santino Bussi, J. F. De Backer i A. Karinger. Obejrzeć tutaj można ołtarz z Arką Przymierza i symbolizującym Eucharystię słońcem oraz postaciami Mojżesza i Aarona oraz liczne freski.

Kończąc naszą wycieczkę po wrocławskiej katedrze, warto tez wspiąć się na jedną z wież, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

Wrocław w legendzie

Gdy wyjdziemy z katedry, skierujmy się w lewo i spójrzmy na ścianę wieży od strony południowej. Zobaczymy na niej zatopioną w murze kamienną głowę. Jak głosi legenda, jest to głowa młodzieńca, który w ten sposób został ukarany za swoje czyny.

A było to tak. Biedny chłopak zakochał się w córce bankiera, a ponieważ nie miał jak starać się o jej rękę, wyruszył w świat, by zdobyć majątek. Wrócił bogaty. Jednak do małżeństwa z ukochaną panną nie doszło, gdyż jej ojciec dowiedział się, że młodzieniec zdobył pieniądze w rozbojach. Rozzłoszczony chłopak postanowił się zemścić. Podpalił dom swojej narzeczonej, a sam chciał się schronić na kościelnej wieży. Jednak w pewnym momencie, gdy na nią wbiegał, mury rozwarły się i uwięziły podpalacza. Tak - ku przestrodze innym - pozostał do dziś.

Dorota Niedźwiecka

Katedralne kaplice

W katedralnym wnętrzu

Główne wejście do katedry wiedzie przez gotycki portal, ozdobiony kamiennymi rzeźbami Matki Bożej, św. Pawła i św. Grzegorza oraz figurami patronów Śląska i Czech. Na drzwiach umieszczono scenę przedstawiającą Józefa uwięzionego przez braci w studni.

Wrocławska Inicjatywa Stop Seksualizacji Dzieci ostrzega przed planowaną edukacją