Get Adobe Flash player
%PM, %22 %941 %2009 %21:%Paź

Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku

Written by

Na Piasku
Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku jest piękną, gotycką budowlą, która zachwyca turystów strzelistością swego wnętrza.

 

 

Powstał na przełomie XIV i XV w., zaś barokowe kaplice św. Rodziny i św. Sebastiana dobudowano w wiekach XVII i XVIII. Zniszczony doszczętnie podczas działań wojennych, został odbudowany w latach czterdziestych i sześćdziesiątych XX w.

 

 

 

Zazwyczaj wnętrze tej wspaniałej świątyni możemy podziwiać jedynie z przedsionka. Warto jednak odwiedzić go na krótko przed Mszą św. lub nabożeństwem, by móc w pełni poznać jego piękno. A gdy już uda się nam dostać do środka, zwróćmy uwagę nie tylko na późnogotycką chrzcielnicę z 1450 r., ale także na resztki lektorium oraz liczne detale gotyckiej kamieniarki. Nie zapomnijmy o gotyckich ołtarzach umieszczonych w nawach: głównej i bocznych, współczesnych witrażach autorstwa T. Relewskiej oraz powstałych dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX w., a umieszczonych na bocznych ścianach świątyni obrazach J. Kapłańskiego („Hiob i jego żona”, „Prorok Jeremiasz”, „św. Sebastian”, „św. Hieronim” oraz „Zdjęcie z krzyża”).
Jeśli znajdziemy się w tym kościele w okresie Bożego Narodzenia, warto odwiedzić także jedną z kaplic bocznych, w której zobaczyć można ruchomą szopkę. Poruszające się figurki ludzi i zwierząt i znajdująca się w centrum kaplicy postać Matki Bożej kołyszącej dzieciątko stanowi szczególną atrakcję dla naszych najmłodszych.

 

Cudowny obraz z Mariampola
Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku to przede wszystkim sanktuarium maryjne. Od kilkudziesięciu lat króluje w nim Matka Boża Zwycięska z południowych kresów Rzeczypospolitej - Mariampola.
Mariampol, Gród Maryi, został założony nad Dniestrem  w 1691 r., wkrótce po upadku Kamieńca Podolskiego. Miał on za zadanie umacniać granice naszego kraju, a jego założycielem był hetman Stanisław Jabłonowski. Po śmierci hetmana, jego syn – Jan zbudował w grodzie świątynię, do której przeniósł bizantyjski wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Ten powstały w XVII w. obraz, towarzyszący Wojsku Polskiemu w wyprawach, otrzymał wreszcie własne miejsce i otoczony został kultem. Wkrótce, za sprawą ludzi, którzy wyprosili przed nim potrzebne łaski, zyskał sławę, a w 1737 r. władze kościelne uznały go za cudowny.
Po drugiej wojnie światowej obraz przywędrował, wraz z repatriantami z kresów, do Wrocławia. Tu znajdował schronienie w różnych miejscach, między innymi w kaplicy ss. Nazaretanek. W 1965 przeniesiono go do kościoła Najświętszej Maryi Panny. Jego kult nadal wzrastał. W 1988 papież w specjalnej bulli zezwolił na koronację obrazu, do której doszło 10 września 1989 r. W uroczystościach brał udział Prymas Polski ks. Kard. Józef Glemp, Metropolita Wrocławski ks. Kard. Henryk Gulbinowicz, Metropolita Krakowski Franciszek Macharski oraz rzesze duchowieństwa i wiernych.

Echo przeszłości
W kościele na Piasku, w prawej bocznej nawie, nad wejściem do zakrystii zobaczyć można bardzo ciekawy element wystroju. To romański tympanon (półokrągłe pole umieszczane nad wejściem), pochodzący z pierwszego powstałego na tym miejscu kościoła (XII w.). Poświęcono go fundatorom świątyni - Marii Włostowej i jej synowi Świętosławowi.
Jednak legenda głosi, że to nie oni sfinansowali budowę świątyni...
A było to tak. Za rządów Bolesława Krzywoustego żył na Śląsku potężny i bogaty wojewoda – Piotr Włost Dunin. Jako że był dzielnym i odważnym rycerzem, imię jego znano nie tylko w Rzeczypospolitej. Gdy umarła pierwsza żona Piotra, poślubił on księżniczkę ruską Marię, z którą żył szczęśliwie. Mieszkali wraz z dwojgiem dzieci: Beatrycze i Świętosławem Idzim u stóp Ślęży. Cieszyli się każdym dniem, aż do czasu, gdy ich syn i córka ciężko zachorowali. Zrozpaczona księżna uczyniła ślub, że gdy dzieci wyzdrowieją, zbuduje w podziękowaniu kościół. I rzeczywiście: choroba wkrótce minęła, a Maria w dowód wdzięczności ufundowała świątynię Najświętszej Maryi Panny. Piotr zaś wybudował przy nim klasztor, w którego murach mieści się obecnie Biblioteka Uniwersytecka, i osadził w nim augustianów.

Wrocławska Inicjatywa Stop Seksualizacji Dzieci ostrzega przed planowaną edukacją

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.