Get Adobe Flash player
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 897
%PM, %18 %903 %2010 %20:%Wrz

POMNIK „SOLIDARNOŚCI”

Written by

pomnik_solidarnosci

W 2001 r. przy ul. Norwida, w pobliżu gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej, w otoczeniu pięknie zaplanowanej zieleni, odsłonięty został Pomnik „Solidarności”.

 

Autorem tego pomnika jest profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Eugeniusz Get-Stankiewicz.

aaa

Ten piękny w swojej prostocie pomnik jest bardzo wymowny – skromnymi środkami plastycznymi doskonale wyraża ideę solidarności.

Składa się z ustawionych jeden na drugim sześcianów z czerwonego granitu: powierzchnia dolnego podzielona jest na wiele małych kwadracików, wyższego – na większe, natomiast na samym szczycie sześcian ma gładkie powierzchnie. Symbolizuje to wydźwignięcie na szczyty i ostateczne zwycięstwo idei „Solidarności” poprzez solidarne, drobne działania wielu ludzi, prowadzące do zwycięskiego końca.

U stóp pomnika leży wiele takich drobnych sześcianików – jakby symbol tych, którym nie dane było uczestniczyć w ostatecznym triumfie.

pomnik_solidarnosci

Oszczędny w słowa napis na tablicy pod pomnikiem głosi:

WSZYSTKIM

WSPÓŁTWÓRCOM,

OBROŃCOM I BOHATEROM

SOLIDARNOŚCI

SIERPIEŃ 2001

W kolejną rocznicę Sierpnia 1980 roku warto wybrać się na spacer pod Pomnik „Solidarności”.

Wrocławska Inicjatywa Stop Seksualizacji Dzieci ostrzega przed planowaną edukacją

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.