%AM, %16 %426 %2010 %09:%Gru

Kościół bonifratrów we Wrocławiu

bonifraciBonifratrzy (czyli „dobrzy bracia”) to zakon założony w Hiszpanii w roku 1540 przez świętego Jana Bożego w celu opieki nad chorymi, cierpiącymi i potrzebującymi. Zakon został zatwierdzony w 1572 przez papieża Piusa V. W Polsce pierwszy klasztor bonifratrów powołano w roku 1609 w Krakowie. Obecnie mają oni klasztory m.in. w Cieszynie, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Zakopanem i właśnie we Wrocławiu, gdzie funkcjonują od blisko 300 lat (od roku 1711). Zakon ten słynie ze szpitalnictwa i ziołolecznictwa (prowadzi m.in. sieć aptek). Składają śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i służby chorym.

W 1714 rozpoczęto we Wrocławiu budowę kościoła bonifratrów pod wezwaniem Trójcy Świętej. Mieści się on przy obecnej ulicy Traugutta. Jest to piękne dzieło baroku – bogato zdobione, obfite w rzeźby, ornamenty, zakamarki. Panuje tu półmrok i atmosfera sacrum, głębokiego przeżywania wiary, tak charakterystyczna dla ówczesnej epoki. Nie jest to wielka świątynia, ale to być może wręcz pomaga w skupieniu się. Współczesne kościoły często są budowane jako jasne, pozbawione ozdób i detali, proste, w skrajnych przypadkach nieomal sterylne. Wiele osób twierdzi, że to błąd i że funkcję religijną znacznie lepiej pełnią budowle dawnego typu – od romańskich, poprzez gotyckie i renesansowe, aż po barokowe, neogotyckie etc. Tu, u bonifratrów, z pewnością da się to odczuć zmysłami. Ten półmrok, ta cisza, ta starodawność – to oczywiście nie jest coś posępnego, złowrogiego, to raczej możliwość oczyszczenia, „śmierć” dla zgiełku, pośpiechu, próżności, która rozciąga się po drugiej stronie, na zewnątrz.

Warto zwrócić uwagę na ambonę, do której prowadzą z zakrystii schody ukryte w murze (na pozór takie rozwiązanie sprawia wrażenie, jakby nie dało się na nią wejść). Baldachim ambony ozdobiony jest kulą armatnią, która pochodzi z oblężenia Wrocławia w roku 1806.

Płyta głównego ołtarza powstała podobno w okolicach roku 1400, choć ołtarz jako całość powstał w wieku XVIII. Oprócz głównego, są jeszcze skryte w cieniu ołtarze boczne, również bardzo interesujące.

Pod podłogą kościoła znajduje się rozległa krypta, w niej chowano zmarłych mnichów.

Kościół jest częścią większego kompleksu, na który składają się jeszcze budynki klasztorne, wśród nich między innymi apteka, w której można nabyć naturalne lekarstwa, wytwarzane z ziół według starych receptur.

Bonifratrzy prowadzą także hospicjum przy ulicy Poświęckiej. Z kolei dla osób zainteresowanych tradycjonalizmem katolickim z pewnością ważna będzie informacja, że od niedawna właśnie w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej odprawiane są wieczorne msze w rycie trydenckim – w dni powszednie o godzinie 18.30. Prowadzą je ksiądz Śniadoch i ksiądz Najmowicz, obaj z Instytutu Dobrego Pasterza. Trzeba przyznać, że stary rytuał idealnie pasuje do tej świątyni. Warto zacząć przychodzić!

More in this category: Kościół św. Jana Nepomucena »

Wrocławska Inicjatywa Stop Seksualizacji Dzieci ostrzega przed planowaną edukacją