Get Adobe Flash player
%PM, %04 %573 %2016 %12:%Lut

Wydali 40 tysięcy na kupę kamieni

Written by

Mieszkańcy wrocławskiego podwórka na osiedlu Ołbin nie wiedzą, czy śmiać się, czy płakać. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury, którą w tym roku jest Wrocław, urzędnicy obdarowali ich instalacją artystyczną, czyli podświetlaną kupą betonowych kamieni. Koszt dzieła? Ponad 40 tys. zł! - To pozytywny przekaz - zapewnia jego projektantka Elżbieta Jabłońska. A obdarowani urągają: - To najdroższa ławka na świecie!

 

Instalacja układa się w napis "kocham", który widziany jest z najwyższych pięter otaczających podwórko kamienic. Kto kocha, kogo i dlaczego? Nie wiadomo. Ale dzieło na pewno nie powstało z miłości do okolicznych mieszkańców. Bo ta "ławeczka", jak ją nazywają, stoi na jednym z najbardziej obskurnych wrocławskich podwórek, gdzie od zaraz trzeba załatwić o wiele ważniejsze kwestie. Kamienice są tutaj odrapane, wszędzie jest błoto, walają się śmieci i biegają szczury. Dzieci nie mają się gdzie bawić, a wieczorami strach tu wejść z uwagi na pijaków delektujących się tanim winem.

Nic dziwnego, że mieszkańcy kipią ze złości. - Zamiast tej ławki mogli nam porządny plac zabaw wybudować - mówi Agnieszka Szuba-Jasberg (45 l.). - Albo choćby uporządkować otoczenie - dodaje Wioletta Czachurska (33 l.), mama 12-letniego Mateusza. A Artur Dąbrowski (21 l.) i Edyta Skorupska (20 l.) wyliczają, że za takie pieniądze można zorganizować dzieciom półkolonie albo w inny sposób wspomóc najbiedniejszych, których w okolicy nie brakuje.

Pracownicy biura Europejskiej Stolicy Kultury bronią się. - Z naszych funduszy nie możemy finansować rewitalizacji podwórek, tylko działania artystyczne - wyjaśnia Maciej Tymorek. A mieszkańcy swoje: - Podwórko dla dzieci też można urządzić tak, żeby było to działanie artystyczne. Wystarczy chcieć.

źródło: se.pl

 

 

ż

Wrocławska Inicjatywa Stop Seksualizacji Dzieci ostrzega przed planowaną edukacją

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.