Get Adobe Flash player
%PM, %29 %978 %2010 %22:%Mar

Kościół św. Jana Nepomucena

Written by

kosciolnepomucena1

Na jednej ze stron internetowych (http://wroclawzwyboru.blox.pl/) porównano tę świątynię do drewnianego kościoła ze scenografii filmu „Potop", tego w którym odczytano list królewski ogłaszający zasługi Kmicica dla Rzeczypospolitej. I rzeczywiście – miejsce to ma specyficzny nastrój, ale również zaskakującą historię.

 

 


Kościół św. Jana Nepomucena stoi w Parku Szczytnickim od roku 1913. Był wówczas elementem Wystawy Sztuki Ogrodowej i Cmentarnej – ale nie znaczy to, że zbudowano go na jej potrzeby. Powstał znacznie wcześniej – i zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w Starym Koźlu, wiosce na południu Opolszczyzny, w pobliżu Kędzierzyna-Koźla (nawiasem mówiąc, mego rodzinnego miasta). Było to gdzieś na przełomie XVI i XVII wieku. Ale mało tego: nim trafił do Wrocławia, zdążył jeszcze zaistnieć w Kędzierzynie, dokąd przeniesiono go w wieku XVIII. Dopiero w roku 1913, z inicjatywy architekta Theo Effenbergera (1882 – 1968), budynek znalazł się we Wrocławiu. Również Effenberger nakazał ustawić przy nim średniowieczny krzyż pokutny i przeprowadzić odpowiednie prace rekonstrukcyjne oraz otoczyć całość drewnianym płotem. Effenberger kierował wyżej wspomnianą Wystawą Sztuki Cmentarnej (która była cześcią Wystawy Stulecia), a oprócz tego zaprojektował osiedle Popowice (lata 1919 – 1928) oraz dom towarowy Wertheima w 1928 (jednak ten ostatni projekt nie został zrealizowany).

 

kosciolnepomucena1


Wracając do kościoła św. Jana Nepomucena – dwukrotnie w swej historii zmieniał „miejsce pobytu", ale z Parku Szczytnickiego już chyba nikt go nie zabierze. I dobrze, bo znakomicie wpasowuje się w estetykę i atmosferę parku – skryty pośród drzew, jakby z dala od rozpędzonej codzienności miasta.

kosciolnepomucena2


Nie zawsze jest otwarty (podobno w soboty i niedziele między 10, a 14), czasem są w nim wystawy. Należy do PTTK Wrocław-Fabryczna, w latach 1957 - 1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga. Co ciekawe, ukrywano w nim przez dwa lata kilka cennych obrazów, skradzionych w roku 1957 z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ostatni raz kościół był remontowany w roku 1980. W najbliższym czasie planowany jest następny jego gruntowny remont.

Adam T. Witczak

Wrocławska Inicjatywa Stop Seksualizacji Dzieci ostrzega przed planowaną edukacją

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.