Get Adobe Flash player
%PM, %23 %908 %2009 %20:%Paź

Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Written by

Położony w najstarszej części miasta – na Ostrowie Tumskim, obok monumentalnych gotyckich kościołów – zachwycający urodą roślin zmieniającą się wraz z porami roku, jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

 

 

Ogród powstał jako zakład naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego w roku założenia tej uczelni – 1811. Jest jedną z najstarszych placówek uniwersyteckich tego typu w Polsce. Rośliny pochodzą zarówno z naturalnych stanowisk, jak i z ogrodów botanicznych na całym świecie; zgrupowane są w działach.

 

Dyrektorami Ogrodu od momentu jego powstania byli wybitni botanicy m.in. paleobotanik prof. H.R. Goeppert i twórca nowego systemu świata roślinnego prof. A. Engler. Druga wojna światowa nie oszczędziła Ogrodu. W czasie walk został silnie zbombardowany. Drzewostan uległ w 50% zniszczeniu, rośliny zielne i szklarniowe prawie w 100%. Dopiero w 1948 r. dzięki inicjatywie i osobistemu zaangażowaniu wielu osób m.in. profesorów H. Teleżynskiego i S. Macki przystąpiono do odbudowy.

 

Osobliwością Ogrodu jest zbudowany ponad 140 lat temu na terenie alpinarium przekrój geologiczny przez złoże węgla kamiennego z okolic Wałbrzycha. Pokłady węgla przedzielone są warstwami skał osadowych: piaskowców i łupków. W przekrój wkomponowano odciski fragmentów wymarłych roślin (nr1-6), z których w ciągu milionów lat powstał węgiel kamienny.

Powierzchnia Ogrodu: 7,4 ha
Powierzchnia szklarni: 3300 m2
Liczba gatunków i odmian: 11 500


Czynne:
od marca do listopada
od 8:00 do 18:00
szklarnie – od 10:00 do 17:00

 

ul. Henryka Sienkiewicza 23
50-335 Wrocław
tel. 71) 322-59-57
fax (71) 322-44-83
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
?phpMyAdmin=xin9PUgPFdD1R1OxNUEOEolDvTa">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

More in this category: « Ogród Scholza Hala »

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.