Redakcja

Redakcja

poniedziałek, 28 grudzień 2015 19:00

Orszak Trzech Króli

Co roku we Wrocławiu, Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjeło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
poniedziałek, 08 wrzesień 2014 00:00

W drugą rocznicę śmierci prof. Józefa Szaniawskiego

Z piętnem ostatniego więźnia politycznego PRL podjął walkę z kłamstwem historycznym, obłudą otaczającą elity III RP i bezpośrednio z tymi, którzy za to odpowiadali. Zaangażował się bez reszty w wyciągnięcie na światło dzienne sprawy płk. Ryszarda Kuklińskiego. Profesora Józefa Szaniawskiego w drugą rocznicę śmierci wspomina jego syn Filip Frąckowiak.
IPN uruchomił Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, pozwalające uzyskać wiadomości o ofiarach represji niemieckich i sowieckich. Do centrum może zwrócić się każdy, kto chce poznać losy swoich bliskich, poszkodowanych przez obu okupantów.
poniedziałek, 24 luty 2014 15:57

Bliska miłość z dystansu

Warto wciąż na nowo odczytywać ostrzeżenia wizjonera Kraszewskiego, piętnującego szowinistyczną, antysłowiańską, nacjonalistyczną koncepcję „misji niemieckiej” i rasy panów. Jego teksty czytane były w polskich pismach wychodzących w Rosji, Austrii, jak i na terenie zjednoczonych Niemiec. Czytajmy go zatem i dzisiaj, w „zjednoczonej” Europie.
  Rok 1938, był ważny dla wrocławskich hitlerowców z NSDAP. W tymże roku, mieli oni przeprowadzić kluczową akcję „oczyszczenia” Wrocławia z Żydów w ramach nocy kryształowej oraz przekonać ludność Wrocławia, co do „mądrości” i „słuszności” nazizmu. W ramach propagandy, naziści, postanowili spopularyzować narodowy socjalizm poprzez sport i zdecydowali się zorganizować Niemieckie Święto Sportu i Gimnastyki we Wrocławiu.  
  Dominikanin, który obok Świętego Jana Chrzciciela jest drugim patronem miasta, pozostaje w zapomnieniu przez Wrocławian, a szkoda, bo to on według legend ocalił nasze miasto od najazdu Tatarów.  
środa, 04 grudzień 2013 16:40

Jak założono Wrocław

Jedno miasto – trzy wersje narodzin. Każde państwo, które kiedykolwiek miało w swych granicach Wrocław, próbowało budować jego historię od początku, według własnych przekonań.
czwartek, 01 grudzień 2011 14:47

OKRUCHY ROZBITEGO DZBANA

Film biograficzny o Krzysztofie Gulbinowiczu, pisarzu, drukarzu, opozycjoniście, nonkonformiście, to projekt o charakterze dokumentalnym pod tytułem: „Okruchy rozbitego dzbana”. Film został zrealizowany w oparciu o scenariusz, przygotowany na podstawie zebranej dokumentacji, rozmów z najbliSszymi, przyjaciółmi, a także na kanwie tekstów opublikowanych i niepublikowanych oraz zapisków, które po sobie pozostawił bohater filmu. Film będzie poświęcony również dziełu jakie po sobie zostawił, tekstom wyrażającym osobisty pogląd na świat i ludzi, a także jego drodze walki jaką wybrał świadomie w latach 70-tych, będąc jej wiernym aż do śmierci.
czwartek, 14 kwiecień 2011 20:46

Kardynał Bolesław Kominek

10 marca 1974 r. umarł we Wrocławiu kardynał Bolesław Kominek, pierwszy Polak na stanowisku arcybiskupa metropolity Wrocławia i kardynał ze Śląska, wybitny duszpasterz, uczony i publicysta. W trzy dni później kondukt pogrzebowy przeszedł z gotyckiego kościoła NMP na Piasku do tysiącletniej katedry pw. św. Jana Chrzciciela, w podziemiach której zmarły spoczął. Dość niespodziewany – po krótkiej chorobie – zgon Kominka nastąpił niespełna rok po jego nominacji przez Pawła VI na kardynała Kościoła powszechnego. Zaledwie dwa lata minęły od uznania przez Stolicę Apostolską (oraz cały świat zachodni, z USA i RFN na czele) naszych granic zachodnich i północnych, co skutkowało ustanowieniem pełnoprawnych polskich diecezji na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach.
poniedziałek, 07 luty 2011 23:20

FRANCUZI NIE ZAWIEDLI NAS 1982-2000

WSTĘP Książka „ Francuzi nie zawiedli nas” pani Łucji Częścik jest pięknym pomnikiem pamięci ludzkiej solidarności, jaką w trudnych latach stanu wojennego i początków wolności okazał Polakom naród francuski. Upływający czas i zmieniające się okoliczności życia zacierają w nas obraz niekończącego się konwoju samochodów z pomocą, tej bezgranicznej rzeki darów, jaka przez kilkanaście trudnych lat, płynełą do naszego kraju. Pani Łucja Częścik przywołując z pamięci tysiące szczegółów, opowieści o ludziach i wydarzeniach, pozwala na nowo przeżyć niezwykły klimat tamtego czasu, dostrzec duchową wartość tak spontanicznego, na niespotykaną skalę odruchu ludzkiej szlachetności.
Strona 1 z 3