Kościół św. Jana Nepomucena

Napisał
Na jednej ze stron internetowych (http://wroclawzwyboru.blox.pl/) porównano tę świątynię do drewnianego kościoła ze scenografii filmu „Potop", tego w którym odczytano list królewski ogłaszający zasługi Kmicica dla Rzeczypospolitej. I rzeczywiście – miejsce to ma specyficzny nastrój, ale również zaskakującą historię.

Kościół św. Jana Nepomucena stoi w Parku Szczytnickim od roku 1913. Był wówczas elementem Wystawy Sztuki Ogrodowej i Cmentarnej – ale nie znaczy to, że zbudowano go na jej potrzeby. Powstał znacznie wcześniej – i zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w Starym Koźlu, wiosce na południu Opolszczyzny, w pobliżu Kędzierzyna-Koźla (nawiasem mówiąc, mego rodzinnego miasta). Było to gdzieś na przełomie XVI i XVII wieku. Ale mało tego: nim trafił do Wrocławia, zdążył jeszcze zaistnieć w Kędzierzynie, dokąd przeniesiono go w wieku XVIII. Dopiero w roku 1913, z inicjatywy architekta Theo Effenbergera (1882 – 1968), budynek znalazł się we Wrocławiu. Również Effenberger nakazał ustawić przy nim średniowieczny krzyż pokutny i przeprowadzić odpowiednie prace rekonstrukcyjne oraz otoczyć całość drewnianym płotem. Effenberger kierował wyżej wspomnianą Wystawą Sztuki Cmentarnej (która była cześcią Wystawy Stulecia), a oprócz tego zaprojektował osiedle Popowice (lata 1919 – 1928) oraz dom towarowy Wertheima w 1928 (jednak ten ostatni projekt nie został zrealizowany).

kosciolnepomucena1

Wracając do kościoła św. Jana Nepomucena – dwukrotnie w swej historii zmieniał „miejsce pobytu", ale z Parku Szczytnickiego już chyba nikt go nie zabierze. I dobrze, bo znakomicie wpasowuje się w estetykę i atmosferę parku – skryty pośród drzew, jakby z dala od rozpędzonej codzienności miasta.

kosciolnepomucena2

Nie zawsze jest otwarty (podobno w soboty i niedziele między 10, a 14), czasem są w nim wystawy. Należy do PTTK Wrocław-Fabryczna, w latach 1957 - 1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga. Co ciekawe, ukrywano w nim przez dwa lata kilka cennych obrazów, skradzionych w roku 1957 z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ostatni raz kościół był remontowany w roku 1980. W najbliższym czasie planowany jest następny jego gruntowny remont.

Adam T. Witczak