Dominikanin, który obok Świętego Jana Chrzciciela jest drugim patronem miasta, pozostaje w zapomnieniu przez Wrocławian, a szkoda, bo to on według legend ocalił nasze miasto od najazdu Tatarów.  
43 lata temu umarł Marek Hłasko – jeden z najbardziej niezwykłych i nadal poczytnych polskich pisarzy. Dla takich jak on krytyk i historyk Jan Marx ukuł określenie: „kaskaderzy literatury”. Hłasko bez wątpienia był właśnie kimś takim – człowiekiem utalentowanym, niepogodzonym z rzeczywistością, żyjącym bardzo intensywnie, ryzykownie i być może w wyniku tego – krótko.
45 lat temu zmarł we Wrocławiu Zbigniew Cybulski. Przyczyną śmierci było wpadnięcie pod koła odjeżdżającego pociągu, do którego aktor starał się wskoczyć. Walka o życie wybitnego artysty, którą przez parę godzin toczyli lekarze ze szpitala chirurgicznego, nie miała szans powodzenia. Odniesione obrażenia były zbyt poważne.
Film biograficzny o Krzysztofie Gulbinowiczu, pisarzu, drukarzu, opozycjoniście, nonkonformiście, to projekt o charakterze dokumentalnym pod tytułem: „Okruchy rozbitego dzbana”. Film został zrealizowany w oparciu o scenariusz, przygotowany na podstawie zebranej dokumentacji, rozmów z najbliSszymi, przyjaciółmi, a także na kanwie tekstów opublikowanych i niepublikowanych oraz zapisków, które po sobie pozostawił bohater filmu. Film będzie poświęcony również dziełu jakie po sobie zostawił, tekstom wyrażającym osobisty pogląd na świat i ludzi, a także jego drodze walki jaką wybrał świadomie w latach 70-tych, będąc jej wiernym aż do śmierci.
10 marca 1974 r. umarł we Wrocławiu kardynał Bolesław Kominek, pierwszy Polak na stanowisku arcybiskupa metropolity Wrocławia i kardynał ze Śląska, wybitny duszpasterz, uczony i publicysta. W trzy dni później kondukt pogrzebowy przeszedł z gotyckiego kościoła NMP na Piasku do tysiącletniej katedry pw. św. Jana Chrzciciela, w podziemiach której zmarły spoczął. Dość niespodziewany – po krótkiej chorobie – zgon Kominka nastąpił niespełna rok po jego nominacji przez Pawła VI na kardynała Kościoła powszechnego. Zaledwie dwa lata minęły od uznania przez Stolicę Apostolską (oraz cały świat zachodni, z USA i RFN na czele) naszych granic zachodnich i północnych, co skutkowało ustanowieniem pełnoprawnych polskich diecezji na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach.
W 1997 r. we wrocławskim Ratuszu powstała Galeria Sławnych Wrocławian. Wśród 20 zgromadzonych tu popiersi znajdują się m.in. wizerunki księcia Henryka Brodatego i jego małżonki św. Jadwigi, architekta Carla Gotharda Langhansa, poety, przyjaciela Polaków Karla von Holteia, chirurga Jana Mikulicza-Radeckiego, noblisty w dziedzinie fizyki Maxa Borna, Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, himalaistki Wandy Rutkiewicz, twórcy teatru Pantonimy Henryka Tomaszewskiego i in.
Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Groby jej rodziców: Zygfryda i Augusty Stein, zachowały się na starym cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej.
Wśród wielu sław naukowych pochodzących ze Śląska, obdarzonych nagrodą Nobla, wyróżnia się jeszcze jedna postać uczonego, odkrywcy, badacza i pasjonata nauk medycznych w pełni zasługującego na to najwyższe wyróżnienie. Choć Ludwik Hirszfeld urodził się w Warszawie (5.08.1884), gdzie też mieszkał i pracował, to jego pasja naukowa znalazła właściwy klimat i miejsce we Wrocławiu, gdzie po wojnie był organizatorem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie Akademii Medycznej w tym mieście. Tu wykładał, prowadził badania, i mieszkał. Wrocław polubił i tu pozostał aż do śmierci.  
W stuleciu, w którym Polski nie było na mapie, ważną rolę odgrywali ci, którzy przypominali o jej dziedzictwie, bohaterach, prawie do niepodległego bytu. Jedną z takich postaci był wrocławianin, rówieśnik Adama Mickiewicza – Karol Edward von Holtei. Dziś w znacznej mierze zapomniany, był w XIX wieku jednym z najpłodniejszych i najbardziej poczytnych niemieckich pisarzy. Znaczącą część swej twórczości poświęcił Polsce.
  Każdy człowiek jest niepowtarzalną opowieścią. Im starszy, tym zwykle opowieść dłuższa. A jeśli długie życie upływa w kraju zupełnie wyjątkowych doświadczeń historycznych – zblednąć mogą przy niej fabuły wielu filmów i książek.  
Strona 1 z 2